НачалоБългарияПред 2022 НПО-то от Петрохан и "Космическото училище" стават законни, как?

Пред 2022 НПО-то от Петрохан и „Космическото училище“ стават законни, как?

Годината 2022 се оказва ключова както за „Националната агенция за контрол на защитените територии“ – структурата, към която са принадлежали застреляните край хижа „Петрохан“, така и за частното училище „Космос“ в село Осоица. Именно тогава Министерството на образованието и науката издава лиценз на училището, което използва методи на „естествена психотерапия“, а НАКЗТ получава легитимация от Министерството на околната среда и водите, съобщава „Труд“.

Cosmos International School, познато като „Космос“, е училището, в което е бил преместен малкият Леон, изпратен да живее с групата „рейнджъри“ в района на „Петрохан“. В сайта на Школата за приключения „Роук“ има няколко рекламни материали, свързани с училището.

Школата, ръководена от издирвания във връзка със случая Иво Калушев, демонстрира близки отношения с учебното заведение. На 10 септември 2022 г. „Роук“ публикува покана за откриването на първия учебен ден на „Космос“, като събитието е представено с ентусиазъм и подкрепа.

Това обаче контрастира с позицията, разпространена от училището след трагедията край „Петрохан“, в която се заявява, че всякакви опити за свързване на учебната институция с участниците в инцидента са неоснователни и представляват спекулации. От „Космос“ подчертават, че никога не са организирали съвместни дейности с тези лица, а единственото взаимодействие е било прожекция на филм през юни 2025 г. в рамките на детски научен фестивал.


Удостоверението за вписване на частното основно училище „Космос“ е с дата 22 юли 2022 г. и е подписано от заместник-министъра на образованието Мариета Георгиева, назначена от премиера Петков през май същата година. Документът е издаден в период, когато кабинетът „Петков“ вече е в оставка след вота на недоверие от 22 юни 2022 г., а на 2 август властта е предадена на служебното правителство на Гълъб Донев.

През юни 2023 г. Мариета Георгиева отново е върната на поста заместник-министър на образованието в кабинета „Денков–Габриел“, а през март 2024 г. акад. Николай Денков подава оставка в изпълнение на договорената ротация. Служебното правителство на Димитър Главчев поема управлението на 9 април 2024 г.

Следващото удостоверение за „Частно средно училище Космос“ е издадено на 10 юни 2024 г. и е подписано от заместник-министър д-р Емилия Лазарова. Междувременно, както беше съобщено още в първите дни след трагедията в „Петрохан“, през 2022 г. НАКЗТ е легитимирана от МОСВ, а в същия период министърът на вътрешните работи Бойко Рашков закрива Районното управление в Годеч, докато „Гранична полиция“ е изтеглена от района.

ОЩЕ ПО ТЕМАТА

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here


ПОСЛЕДНИ
НАЙ-ЧЕТЕНИ
ВСИЧКИ НОВИНИ

Последни Коментари

полк. Васил Арабаджиев - СОСЗР on 14 години от трагедията в Кербала
ЯКОРУДА е за РУМЕН РАДЕВ on Йордан Цонев за протеста: Срам