Нови 147 страници от разследването „Петрохан“, предоставени на Народното събрание, разкриват шокиращи подробности за функционирането на групата около Ивайло Калушев.
В центъра на новите разкрития са показанията на бащата на 22-годишния Николай Златков, който бе открит мъртъв в кемпер край връх Околчица.
От документите, чието съдържание бе потвърдено от независими източници, става ясно, че бащата на Николай е следил дейността на сина си в продължение на 12 години, съобщава bTV. Притеснен от информацията за общността, той пътува до Мексико, за да разбере кой финансира скъпите водолазни и „духовни“ обучения на сина си.
При първата си среща с Ивайло Калушев в мексикански курорт, бащата остава с впечатлението, че присъствието му е нежелано. „На логичните ми въпроси кой плаща за имотите и кой му дава право да държи малолетни деца, ми бе отговорено безскрупулно и безчувствено, че това не е моя работа“, разказва почерненият баща.
Според него Калушев е действал като предводител на секта, а информацията в интернет пространството за дейността му е била строго манипулирана и редактирана.
След завръщането на групата в България, срещите между баща и син станали редки и кратки – обикновено за около час. Бащата споделя, че Николай винаги е бил облечен в специфична униформа, каквато носели и останалите в обкръжението му. Въпреки привидно спокойния живот на членовете на организацията, те са останали затворена общност, в която външният достъп е бил силно ограничен.
Междувременно полицията продължава активни действия в бургаското село Българи. Основен фокус на разследващите в къщата на Калушев е откриването на документация, която да обясни финансовите потоци на организацията и йерархията в нея. В делото са приложени и разпити на други деца, които са били в контакт с Калушев в различни периоди.

