НачалоБългарияНад 540 тона стари пестициди вече са изнесени за обезвреждане във Франция

Над 540 тона стари пестициди вече са изнесени за обезвреждане във Франция

Общо 541,684 тона препарати за растителна защита с изтекъл срок на годност вече са препакетирани и изнесени към съоръжения за трайно обезвреждане във Франция. Днес бяха натоварени и отпътуваха от Пазарджик още над 45 тона стари пестициди.

Операцията по разчистване на старите препарати е по разпореждане на Върховна административна прокуратура. Във връзка с това министърът на околната среда и водите Емил Димитров издаде заповед за възлагане на проверка на обекти, в които се съхраняват излезли от употреба препарати за растителна защита с изтекъл срок на годност.

До момента е приключила работата по разчистване и са затворени 18 склада. В други два склада пестицидите са преопаковани и предстои тяхното извозване и затваряне на складовете, като от тях 70,098 тона са от склад в село Неофит Рилски, област Варна и 109,113 тона от склад в град Лясковец, област Велико Търново.

Препаратите се изнасят с нотификация за осъществяване на трансграничен превоз, като са получени са съгласия от всички заинтересовани страни.

 

ОЩЕ ПО ТЕМАТА

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here


ПОСЛЕДНИ
НАЙ-ЧЕТЕНИ
ВСИЧКИ НОВИНИ

Последни Коментари

полк. Васил Арабаджиев - СОСЗР on 14 години от трагедията в Кербала
ЯКОРУДА е за РУМЕН РАДЕВ on Йордан Цонев за протеста: Срам