Традиционният военен ритуал се проведе пред паметника костница в стария гробищен парк
С военен ритуал в Благоевград бе почетена паметта на загиналите войници и офицери в Балканските войни.
Възпоменателното събитие се организира всяка година на Архангелова задушница, пред паметника костница в стария гробищен парк на града.
И днес традицията бе спазена. В 11.00 часа тази сутрин бе отслужена заупокойна молитва и бяха поднесени венци и цветя в знак на признателност към делото на българските герои.
„Този ден е особен за нас, винаги си спомняме за нашите загинали предци, които се бориха за нашата свобода. Правим го и днес, за да се помолим за техните души, но ние имаме дълга традиция да се молим за нашите воини. Всеки ден нашата Църква на утринна литургия се моли за правителството и воинството ни и за всички воини, паднали на бойното поле за вярата и освобождението на България“, заяви в словото си кметът на община Благоевград - Методи Баукушев.
„Воините в една праведна държава са блажени и това ни е казано ясно в Евангелието, където на първо място е посочено, че блажени са борещите се за правда. И ако си спомним прокламацията на цар Фердинанд, с която започват Балканските войни, е видно, че българската държава иска да се бори срещу тиранията и за човешки правдини на все още поробеното българско население.
Блажени са още миротворците, защото те ще се нарекат синове божии. Армията в една праведна държава, каквато е България, са всъщност миротворците. Вие сте тези, които поддържате мира не само в България, но и на Западните Балкани и участвате в цялостния мирен процес, който цели да живеем в мирни и благотворни времена.
Затова е голяма нашата почит към сегашните военни и воините, които са загинали. Затова никога не трябва да ги забравяме! Защото човешката памет е изменчива, така преминава световната слава - са казали римляните. Хората бързо се забравят. Днес си мислим, че сме нещо, а след две поколения вече гробът ни е обрасъл в бурени и никой не си спомня за нас.
Но ние никога не бива да забравяме нашите воини, които се бориха за правдини, за вяра и свобода на нашето отечество! И всяка година, и всяка събота и на всяка Мъжка задушница ние трябва да сме тук и трябва да научим нашите деца и внуци да помнят, че всичко това, което имаме днес, се дължи на едни великани, на чиито рамене ние всъщност сме стъпили. Вечна памет на героите”, каза още градоначалникът Методи Байкушев.
Военният ритуал бе организиран от 3-то бригадно командване с подкрепата на Община Благоевград.