Полицейските служители в цялата страна отбелязаха 7 март – Международния ден в памет на загиналите служители на реда, като сведоха глава пред паметта на колегите си, загубили живота си при изпълнение на служебния дълг. Денят започна с едноминутно мълчание и включени сини светлини във всички структури на МВР.
В София министърът на вътрешните работи Емил Дечев, представители на ръководството на МВР и националното бюро на ИНТЕРПОЛ поднесоха венец пред паметника на загиналите полицаи на площад „Св. Седмочисленици“.
В словото си министърът подчерта, че почитта към загиналите е морален дълг: „Униформата ви пази… но тя е и тежка отговорност. Ние сме длъжни да пазим паметта за тези наши колеги, които отдадоха живота си при изпълнение на служебния дълг.“
В цялата страна пред паметниците на загиналите служители бяха поднесени венци и цветя.
В навечерието на възпоменателния ден България се включи в глобалната инициатива на ИНТЕРПОЛ „RFO – Remembering Fallen Officers“. Емблематични обекти по света бяха осветени в синьо – символ на полицейската общност. От София в „синята вълна“ се включи и Националният дворец на културата.
Международната кампания обедини държави от всички континенти – от Буенос Айрес и Канбера до Рио де Жанейро, Рим, Прага, Лисабон и Манила. В Лион и Сингапур бяха проведени церемонии в централните структури на ИНТЕРПОЛ.
Генералният секретар на организацията Валдеси Уркиза заяви: „Всеки ден полицаите тръгват към неизвестното… Ние помним мъжете и жените, които дадоха всичко в служба на своите общности.“
Президентът на ИНТЕРПОЛ Лукас Филип допълни: „Днес почитаме онези, които са загинали, онези, които продължават да служат, и онези, които ги подкрепят.“
Възпоменателните събития подчертават общата мисия на полицейските служители по света – да защитават обществото, често с цената на собствения си живот.

