Случаят „Петрохан“ и последвалата трагедия край връх Околчица са събития без аналог в новата криминална история на България. В предаването „120 минути“ по bTV топ криминалистът Ботьо Ботев подложи на сериозен анализ действията на Ивайло Калушев, определяйки ги като „нелогични“ и „нестандартни“.
Според него оставянето на първите три жертви пред хижата „като на показ“, докато паралелно се правят опити за заличаване на следи чрез палеж вътре в сградата, е изключително противоречиво поведение.
Ботев обърна специално внимание на факта, че другите двама спътници на Калушев – 22-годишният Николай и 15-годишният Александър – са тръгнали доброволно с него след кървавата баня в хижата.
Според експерта, ако целта на Калушев е била просто да ги елиминира, той е щял да го направи още на прохода, за да се укрие по-ефективно.
Липсата на данни за съпротива при първото тройно убийство също буди въпроси: „Как трима едри мъже биват застреляни, без да се защитят, освен ако това не е станало с тяхно съгласие или при изключително специфични обстоятелства?“, попита реторично криминалистът.
Най-тревожният аспект в анализа на Ботев е психологическият профил на Калушев. Той посочи, че афинитетът на мъжа към млади момчета и влиянието му над тях може да е форма на „изявена агресивна педофилия“.
Криминалистът подчерта, че държавните институции е трябвало много по-рано да обърнат внимание на нестандартното поведение и дейността на Калушев в различни обществени сфери, което е било ясен сигнал, че „нещо не е в ред“.

