Министърът на здравеопазването Катя Ивкова даде брифинг пред медиите с позиция относно проекта за Националната детска болница, подчертавайки, че въпреки годините работа все още няма изградено лечебно заведение, няма избран проектант и няма издадено разрешение за строеж.
Тя посочи, че здравноинвестиционната компания, създадена през 2020 г., не е постигнала реален напредък нито по строителната част, нито по административните процедури, необходими за бъдещото функциониране на болницата.
Ивкова заяви, че дружеството не е подало документи до Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ за изготвяне на комплексна оценка по Закона за лечебните заведения – процес, който е трябвало да започне отдавна. Тя подчерта, че проектът е обект от национално значение и като такъв изисква нов подход и пълен рестарт.
Министърът обяви, че скоро ще бъде сформиран междуведомствен съвет, включващ представители на различни министерства, като тя ще бъде негов председател. Законът за администрацията позволява подобна структура, която ще осигури централизирано управление и съгласуване на всички ключови решения с Министерството на здравеопазването.
Ивкова уточни, че предстоят промени в управлението на проекта, така че всяка стъпка – от подготовката на документацията до строителството – да бъде под контрола на министерството и обсъждана в междуведомствения съвет. Крайната цел е възможно най-скоро да започне изграждането на Националната детска болница, като паралелно бъдат подадени документите за комплексна оценка.
Министърът заяви, че не желае обществото отново да бъде поставено в ситуация, в която „няма избран строител, няма стартирано изграждане и няма предвидени стъпки за функциониране на лечебното заведение“. Тя увери, че проектът ще бъде рестартиран в кратък срок и предстоят допълнителни новини.

