Има ли наказани за катастрофата, причинена от 26-годишната Лиляна Хаджиева, навръх Великден в Гоце Делчев? Този въпрос отправи официално депутатът Георги Андонов в Народното събрание към вътрешния министър Цветлин Йовчев.
"Установени ли са лицата виновни за пътното произшествие? Достоверна ли е версията за участие на други хора във въпросното ПТП, освен лицето, на което е съставен административен акт? Какви са фактите и обстоятелствата относно установяването на административното нарушение и налагането на наказанието по реда на Закона за движение по пътищата?", са само част от въпросите, които народният представител от Гоце Делчев зададе на силовия министър.
От отговора на министър Цветлин Йовчев става ясно, че повече от месец няма наказани за катастрофата, а разследването буксува.
Все още не е съставен акт на лицето, причинило зверската катастрофа, при която изгоряха три автомобила на централния площад в Гоце Делчев.
„По случая не е съставен административен акт по Закона за движение по пътищата на лицето, допуснало ПТП-то, тъй като се провежда наказателно производство за извършено престъпление от общ характер по чл.343, ал.1, буква „б” във връзка с чл. 342, ал.1 от Наказателния кодекс. До настоящият момент по образуваното досъдебно производство е извършен оглед на местопроизшествието, иззети са веществени доказателства по случая и са назначени химическа, пожаро-техническа и авто-техническа експертизи. Продължава провеждането на необходимите процесуално-следствени действия за разкриване на обективната истина по случая, като се изпълняват указанията на наблюдаващия прокурор по делото", гласи официалният отговор на вътрешното министерство.
Катастрофата, която 26-годишната Лиляна Хаджиева предизвика на 18 април, възмути жителите на Гоце Делчев. Според свидетели младата жена е летяла като изтребител в центъра на града. Заради загуба на контрол, управляваният от нея джип "Гранд Чероки" се забил в паркирани на площада две коли.
При сблъсъка возилата са се самозапалили и изгорели. Вместо да остане на произшествието и да изчака пристигането на полицията, водачката си тръгнала заедно със спътничката си Вера Шарланджиева. Часове по-късно виновничката за катастрофата е установена, тестът с дрегер отчете 1,06 промила алкохол.
Не е ясно защо на водачката не е наложена санкция за това нарушение - бягство от местопроизшествието, което е наказуемо по Наказателния кодекс.
Случаят намери широк отзвук сред обществеността на Гоце Делчев. Заговори се, че двете дами не са били сами в джипа. Коментира се, че жените са били в компанията на двама мъже, известни в общинския център. От полицията обаче официално не потвърдиха тази информация.
Любопитна подробност е, че официалната версия на полицията за катастрофата се разминава с разказите на очевидци на зрелишното произшествие, което по чудо не взе жертви.