Финансовото министерство подготвя бюджет с дефицит до 3%

Мартин Дановски, заместник-министър на финансите Снимка: БГНЕС

Сега инфлацията е по-висока от необходимото и това не позволява да се присъединим към еврозоната

Финансовото министерство подготвя бюджет с дефицит до 3% на начислена основа, потвърди зам.-министър Мартин Дановски.

Това е ключов показател от критериите по договора от Маастрихт, необходими за влизането на страната ни в еврозоната. 

На въпрос на БНР дали вече има яснота по основните параметри на финансовата рамка за догодина като размер на дълга, дефицита, икономическия растеж и очакваната инфлация, Дановски отговори:

"Ние сме с такава основна задача - да запазим тези ключови параметри и усилено работим за това. Особено тези, които са ключови за постигането на членството ни в еврозоната. Всички параметри, заложени в Закона за държавния бюджет, трябва да бъдат спазени".

Към момента страната ни не отговаря единствено на критерия за ценова стабилност - т.е. инфлацията е по-висока от необходимото, за да се присъедини към еврозоната. 

 

КОМЕНТАРИ

Няма добавени коментари.

Код за сигурност, въведете кода sj2

FACEBOOK