Официален гост на Празника на Благоевград бе министърът на иновациите и растежа
Благоевград празнува 112 години свобода!
Горноджумайци – предци на днешните благоевградчани, дали живота си с две поредни борби за освобождение, бяха почетени достойно от представители на местната власт и държавната власт, политически партии, общественици, граждани.
Официален гост на Празника на Благоевград бе министърът на иновациите и растежа – Росен Карадимов, както и ръководният екип на Българската банка за развитие.
В утрото на 5 октомври бе отслужена панихида за загиналите и полагане на цветя пред паметните знаци на майор Иван Павлович Орлински, Спас Георгиев, Хаджи Коте Чорбаджигошев и мемориала на Делчевия род, намиращи се в двора на храм „Въведение Богородично“ в кв. „Вароша“.
Поклон и цветя бяха положени още пред бюст-паметника на българския революционер, борец за свободата на Горна Джумая и Пиринска Македония, Ичко Бойчев.
С издигнаето на националния флаг на площад „Македония“ градът затихна под мелодията на „Горда стара планина“.
Венци и цветя бяха поставени пред паметника на Гоце Делчев, а минути след това военните от Трето бригадно командване се отправиха с маршова стъпка към паметника на Македоно-одринското опълчение „Майка България“ на площад „Мите Марков“.
Цветя и пред този знатен за града паметник бяха положени в знак на благодарност за пролятата кръв, преклонение пред саможертвата, силата и волята – в името на свободата.
Пред гранитните очи на Гоце Делчев, под хълма, където свети кръста, кметът Методи Байкушев произнесе емоционално слово:
Над Пирина пламеней пеем в химна, но не пламенееше слънцето над Пирина, когато Берлинският конгрес раздели нашата България и остави цяла Пиринска Македония за още много години под турски гнет. Цели 34 години Горна Джумая и цяла Пиирнска Македония не видяха свободата. В първата фаза на Балканската война загиват 38 000 войни. Забележете, това са българи, които са вече свободни, които вече са вкусили свободата, които вече имат собствена държава, които вече някак си успяват да устроят живота си, да създадат семейства и да гледат в бъдещето и оттогава зовът за свободата идва към тях и казва: „Оставете дом, оставете семейство, защото нашите братя в Македония са все още несвободни“. И те тръгват и идват тук и оставят костите си, оставят кръвта си, за да можем ние днес да бъдат свободни. Още много бойци не успяват да преживеят битките и да се радват на свободата. Но никой не се бори за лична свобода, всеки от нашите предци вярваше в свободата като път, общата ни свобода като път за лична свобода и за развитие.
Градоначалникът припомни биографията на Ичко Бойчев, а след това продължи:
Чудя се какво би си казал Ичко Бойчев, ако ни види днес. При издигането на знамето, все още има седнали хора по кафенетата. Хора, дайте да се борим за свободата си, дайте да я уважаваме, не ни е дошла даром, върху кръвта и костите на хора други сме стъпили и трябва да бъдем достойни. Какво ли би си казал, като ни види днес на четиричасовите опашки за нашите почивки, какво ли би си казал, ако разбере, че днес българи продават гласа си, когато трябва да определят съдбините си. Достойнството не се купува и не се продава, то се постига с ежедневни действия, с ежедневен пример. Дължи всичко това на нашите предци. Трябва да се събудим и да бъдем достойни за тях и достойни за времето си и достойни за тези млади, прекрасни деца, които са днес тук, да дадат почит на нашата свобода. Свободата е дело, свободата е подвиг, пожелавам на всички наши съграждани да имат силите и да намерят духа, с който да изживеем живота си по начин, че един ден да не се срамуваме пред нашите предци.
В 17.30 часа, в зала „22 септември“ ще се проведе тържествена сесия на Общински съвет – Благоевград.
Финалният щрих на празничния ден ще поставят емблемата на Благоевград Ансамбъл "Пирин" и легендарната българска рок група "Тангра", които ще поздравят жителите и гостите на града на площад „Македония“. Концертът започва в 19.30 часа.
Второто освобождение на Горна Джумая става факт на 5 октомври 1912 година. Части на VII Рилска дивизия преминават охраната на границата на османската империя, намираща се на моста на р. Рилска при село Бараково и освобождават днешния Благоевград. Частите на българската армия продължават победоносния си поход на юг и освобождават окончателно от османско иго целия Пирински край.
ОЩЕ СНИМКИ ВИЖТЕ ТУК: