Тенденция към спад на повечето видове престъпления, увеличаване на разкриваемостта и ръст на прокурорските преписки през 2025 г. спрямо предходните две години са сред основните изводи в Доклада за прилагането на закона и за дейността на прокуратурата и разследващите органи. Документът е изготвен на основание чл. 138а от Закона за съдебната власт и вече е изпратен до Висшия съдебен съвет.
През 2025 г. са регистрирани 80 884 престъпления – по-малко в сравнение с 2024 г. (86 049) и 2023 г. (84 225). Най-голям дял продължават да заемат престъпленията против собствеността, следвани от общоопасните и икономическите престъпления. Престъпленията против личността намаляват спрямо 2024 г., но остават над нивата от 2023 г.
Устойчив ръст за трета поредна година се отчита при престъпленията, свързани с наркотични вещества и прекурсори, както и при проявите на домашно насилие. През 2025 г. престъпленията, свързани с наркотици, достигат 7503 при 6713 през 2024 г. и 5691 през 2023 г. Броят на наблюдаваните досъдебни производства по тези дела се увеличава със 7.8% спрямо 2024 г. и с 25.6% спрямо 2023 г.
Прокурорите в страната са работили по 297 358 преписки и 226 535 досъдебни производства. Делът на решените преписки остава висок – 96%. Приключените в срок разследвания са 99.6%, а 97% от делата са решени от прокурор в едномесечен срок. В съда са внесени 27 732 прокурорски акта, а на съд са предадени 29 762 лица.
Делът на осъдените и санкционирани лица с влезли в сила съдебни актове достига 98%, което според доклада е показател за високо качество на обвинителната дейност. Оправдателните присъди остават 2%, а върнатите от съда дела – около 3%.
Отчита се засилена активност по дела от особен обществен интерес, включително организирана престъпност и престъпления, засягащи публичните финанси. Увеличава се броят на наблюдаваните производства, внесените в съда актове и осъдените лица, докато броят на оправданите намалява.
Международното правно сътрудничество също бележи ръст. Получени са 2121 молби за правна помощ от други държави при 1843 през 2024 г. и 1449 през 2023 г. Европейските заповеди за арест са 252, а Европейските заповеди за разследване – 902, като последните се утвърждават като ключов инструмент за събиране на доказателства в ЕС.
В доклада се подчертава значението на качествената нормативна рамка и необходимостта от технологично и експертно обезпечаване на разследванията, особено в сферата на киберпрестъпленията и електронните услуги.

