Специализирана операция на ГДБОП и прокуратурата е разкрила трансграничен канал за подводен трафик на наркотични вещества към Турция, при който е използвано специализирано устройство за подводно придвижване, определяно като подводен дрон или подводен джет.
При действията край Царево са иззети над 100 килограма марихуана, подготвени за транспортиране по необичаен механизъм – чрез подводно устройство, към което е трябвало да бъде прикрепена малка лодка, натоварена с наркотика. Водолаз, придвижващ се с джета, е трябвало да тегли лодката към турска територия.
Операцията е проведена на 24 август, след разследване за разпространение на големи количества наркотични вещества на територията на област Бургас, включително в курортите по Южното Черноморие.
Задържани са двама мъже – 43-годишен от Несебър и 53-годишен от София, за които разследващите установяват, че са действали в съучастие, подготвяйки наркотика за разпространение и последващ трафик през морската граница. Задържането им е удължено до 72 часа, като се очаква прокуратурата да внесе искане за най-тежката мярка – „задържане под стража“.
На двамата са повдигнати обвинения за държане с цел разпространение на високорискови наркотични вещества в особено големи размери, извършено в съучастие. Законът предвижда наказание от 5 до 15 години затвор и глоба от 20 000 до 100 000 евро.
Комисар Павел Колев, началник на териториалното звено на ГДБОП в Бургас, посочва, че двамата са създали добра организация, набавили са наркотичните вещества и са подготвяли част от тях за трафик през морето. Разследващите са установили, че мъжете са придобили специализираното подводно устройство, което е било подготвено за използване при транспортирането на дрогата към Турция.
При задържането на единия от мъжете на 24 август около 20:00 ч. в района на Царево, в автомобила му са открити 99 пакета марихуана, всеки с тегло около 1,2 кг, общо над 100 кг. По предварителна оценка стойността на наркотика е над 1 млн. евро по съдебни цени, а на територията на Турция би достигнала около 5 млн. евро.
При последващи действия в обект за бързо хранене в курортен комплекс „Слънчев бряг“ са открити още около 2 кг марихуана. Подводното устройство е намерено в автомобил, използван от един от задържаните.
Двамата мъже са с множество криминални регистрации. 53-годишният софиянец е регистриран за разпространение и притежание на наркотици, незаконно държане на оръжие, взривни вещества и боеприпаси, както и за участие в организирана престъпна група. 43-годишният от Несебър има регистрации за отглеждане, притежание и разпространение на наркотици, както и за управление на МПС след употреба на алкохол.
Окръжният прокурор на Бургас Георги Чинев коментира, че трансграничните престъпления стават все по-иновативни, като подчерта, че това е първият подобен случай у нас.

