НачалоБългарияКоцев в първия работен ден: Хората искат промяна, справедливост и да живеят...

Коцев в първия работен ден: Хората искат промяна, справедливост и да живеят в нормална държава

Зареден, отпочинал в добро настроение, имам ентусиазъм да видя как се случвали нещата през последните 5 месеца.

Това са първите думи на кмета на Варна – Благомир Коцев, който даде брифинг пред сградата на Общината тази сутрин.

Вчера кметът заяви чрез страницата си във фейсбук:

За пръв път от 8 юли ще имам възможността да бъда на работното си място. Ще отида до него сам и пеша в 8:30 сутринта, както винаги съм го правил. В цялата страна утре вечер (респективно днес – 1 декември) се организират протести срещу бюджета. Такъв ще има и във Варна, а преди минути разбрах, че той ще премине и в шествие до Общината, след като започне официално от 18 часа пред Областна администрация. Първият ми работен ден се очаква да е дълъг, така че с радост ще посрещна варненци на стълбите на Община Варна около 19 часа.

Преди да влезе в Общината, Коцев каза, че задачата му като кмет в първия работен ден е да направи традиционната оперативка с екипа си.

Ще чуя всички доклади от заместниците си и директорите на дирекции.

Ще бъдат обсъдени спешните теми за Варна.

Ще преосмисля начина, по който върви диалога в Община Варна, защото през тази година и половина, диалогът не беше добър. С голяма част от другите партии и ОбС имахме полемики, които не бива повече да се случват, каза кметът.

Призивът на Коцев ще е за гладък диалог и намиране на общи решения, загърбвайки различията помежду си.

Ще търся мнозинство в ОбС. Свободният избор на варненци е проявен. Ще има промени и в екипа. Отваряме нова страница в управлението на Общината, обясни Коцев.

Във времето на ареста си, той не е губил връзка с екипа си.

„Убеден съм, че има неща, които трябва да бъдат наваксани. Надявам се да свършим нещата бързо и да влезем в нормален ритъм, защото варненци заслужават това.“

Вчера стана ясно отново чрез социалните мрежи, че бивша служителка на община Варна – Биляна Якова, е сигнализирала до прокуратурата, ДАНС и антикорупционната комисия, за произхода на средствата за гаранцията на Коцев.

Биляна Якова-Атанасова е един от свидетелите по делото срещу Коцев. Тя е бивша ръководителка на провален проект за обновяване на градския транспорт във Варна по време на управлението на бившия кмет Иван Портних от ГЕРБ.

Използването на дарения, събрани чрез фондации от граждани, за покриване на гаранция на обвиняем — особено политически активен — е не само морално, но и юридически недопустимо. Това нарушава уставите на НПО, закона за ЮЛНЦ и е в противоречие с принципите за прозрачност, отчетност и публичен интерес.

Затова настоявам за незабавна проверка от прокуратурата, НАП, ВСИ, регистрите на НПО и съда, за да се разкрие дали е извършено пране на пари, злоупотреба с обществени дарения, и дали трябва да се анулира приетата гаранция или да се предприемат санкции срещу отговорните лица, написа Якова.

Днес Коцев коментира:

Не съм изненадан. Използват се всякакви инструменти, за да се дискредитират всички хора, които се борят с несправедливостта. Тя ще олекне и ще увисне. Това е атака от уволнен служител за злоупотреби. Подавани са сигнали до институциите, на които не е обръщано внимание, напротив. Институциите използват тези хора за атаки срещу мен. Ще има дела за лъжесвидетелстване. Искам да напомня на всички, които участват в този заговор, че лъжесвидетелстването е криминализирано.

Сигналите до ОИК са безпочвени. Нямам общо с дарителската кампания. Благодаря на Манол Пейков и Филип Буков. Парите ще бъдат върнати във фондацията след края на делото, допълни кметът.

Относно предстоящия протест в София и други части на страната, Коцев каза:

Подкрепям легитимното и мирното изразяваме волята на гражданите. Този гняв на гражданите е справедлив. Виждаме арогантността на управляващите. Виждаме отношението към всички граждани. Подкрепям ПП-ДБ. Подкрепям и варненци, които се събират пред Областната администрация. Ще им благодаря за подкрепата.

Той апелира: Искам да кажа на варненци да не се страхуват. Видяхме, че точката на пречупване се стигне и когато тези, които преядат с власт, хората излизат и казват своята дума.

Коцев призова да излязат повече хора.

А дали е възможно през октомври 2026-а Коцев да бъде кандидат за президент, той отговори:

Хората искат промяна, справедливост и да живеят в нормална държава. Не стои като тема кандидатурата ми за президент. Трябва това да е стойностен и качествен човек, който да издържи на стреса. Семейството ми изживя най-тежко! Днес тя има рожден ден! Всичко това рефлектира върху здравето ѝ. Травмата, която се изживява, е неописуема.

Кметът завърши с думите: Варненци не са сами! Нека продължават. Едно обединение е страшно за тези, които искат да погазят демокрацията.

ОЩЕ ПО ТЕМАТА

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here


ПОСЛЕДНИ
НАЙ-ЧЕТЕНИ
ВСИЧКИ НОВИНИ

Последни Коментари

полк. Васил Арабаджиев - СОСЗР on 14 години от трагедията в Кербала
ЯКОРУДА е за РУМЕН РАДЕВ on Йордан Цонев за протеста: Срам