За първи път в България: Изложба на импресиониста Едгар Дега гостува във Велинград

Снимка: Община Велинград

Изложбата се открива утре в 11.00 часа в Градската художествена галерия

Утре, 14 април в 11.00 часа в Градската художествена галерия във Велинград ще бъде открита изложба с оригинални графики на един от най-великите импресионисти в историята Едгар Дега.

34-те произведения от частна френска колекция, които включват пълната поредица от портфолиото на художника с хелиогравюри на монотипите, които прави за книгата на своя приятел Людовик Халеви в периода 1877-1878 г., ще радват ценителите до 23 юли 2022 г.

Изложбата гостува във Велинград след успеха си в Литва, Латвия, Словакия и Полша.

Наречена „Едгар Дега – Импресионизъм: Blunt Truth (унищожителна сила), тя демонстрира как себеизразяването в графична форма е било важна част от духовния живот на импресиониста и е намерило израз в шедьоврите, създадени от художника.

Изложбата се организира от Историческия музей –Велинград в сътрудничество с латвийската Art Expo Sia, под патронажа на кмета на община Велинград  д-р Костадин Коев.

Посетителите на изложбата ще имат възможност да ползват иновативен аудиогид, специално създаден във връзка с безопасността при COVID-19.

Изложбата

След запознаване с художника и неговия период, изложбата показва пълната поредица от портфолиото на Едгар Дега с хелиогравюри на неговите монотипии за поредицата илюстрации, които той направи за книгата на своя приятел, Людовик Халеви „La famille Cardinal” - сатира на социалните катерения на балетни танцьори и секс-търговията зад кулисите. Тъй като Халеви разказва книгата от първо лице, Дега го включва в девет от илюстрациите. Теодор Реф предполага, че Халеви не е публикувал монотипите на приятеля си, защото „Като цяло илюстрациите на Дега са по-скоро пресъздаване на духа и атмосферата, отколкото автентични илюстрации“. „La Famille Cardinal“ предлага поглед към френското общество и парижкия уличен и нощен живот чрез работата на майстора импресионист.

Важно е да се знае, че тази поредица от илюстрации е единствената серия, създадена някога от Дега за книга – той никога не е илюстрирал друго литературно произведение.

Би било изненадващо да видим колко реалистично или дори натуралистично, Дега прибягва, докато се отклони от традицията на сладката елегантност на Втората империя, чрез която са направени миниатюрите на Едмон Морен за първото издание на „Monsieur et Madame Cardinal“, и с който следваше жанра на Гревин, представен в илюстрациите на Анри Мегро за публикация Petites Cardinal, сравнявайки илюстрациите на тези две книги с тези, които е направил Дега, той ще бъде разбран като велик художник, изпреварил времето си!

Неговото изкуство е вдъхновило и повлияло на поколения художници.

Портфолиото на Едгар Дега "La Famille Cardinal"

Дега за първи път използва монотипната среда през 1874/5 г., след като е въведен в нея от Виконт Людовик Наполеон Лепик, гравьор и член на Société des Aquafortistes. Първоначалните му изследвания с молив за поредицата Cardinal са направени две години по-късно, но едва през 1880 той започва систематична работа върху монотипните илюстрации.

Дега създава поредицата от монотипии, направени през 1877–1878 г., за да илюстрира книгите на неговия близък приятел, писател и либретист на книгата на Людовик Халеви – „La Famille Cardinal“. Дега посвещава няколко монотипии на един епизод, проправяйки си път през различни композиции и усъвършенствайки визуалните ефекти. Разгледани заедно, поредиците от илюстрации, показват една и съща сцена от различни ъгли, от разстояние и отблизо, постигат любопитно кинематографично качество, което би било загубено в книга.

Офортите от La Famille Cardinal са особено важни, защото много от оригиналните монотипии на Едгар Дега са изчезнали. Тези гравюри остават единствената документация за тяхното съществуване.

 

КОМЕНТАРИ

Няма добавени коментари.

Код за сигурност, въведете кода 2za

FACEBOOK