Във фокуса на ЕК: Темата "Украйна", въоръжението на силите ни и още военни у нас

Снимка: МО

Държавите-членки заявиха еднозначна поддръжка за двупистовия подход към Русия

Алиансът остава силно ангажиран с намирането на политическо решение за кризата в и около Украйна и призовава Руската федерация към диалог и намиране на мирно решение. В същото време НАТО взема всички необходими мерки за да се подготви да изпълни основната си функция – да защити териториалната цялост и суверенитета на държавите-членки. Усиленото присъствие на сили по източния фланг и повишената готовност на Силите за отговор на НАТО са строго отбранителни и пропорционални на заплахата. Те изпращат ясен сигнал, че Алиансът ще направи всичко необходимо да защити и отбранява своите членове. НАТО събира Европа и Северна Америка в силен политически и военен отбранителен съюз, готов да посрещне всяка заплаха. Политическата воля на всички държави-членки за изпълнение на съюзните задължения е силна и непоклатима. 

В рамки на двудневните интензивни заседания в Главната квартира на НАТО в Брюксел министрите на отбраната на страните-членки на Алианса разгледаха предложения, обсъдиха и постигнаха съгласие по редица важни за съюза теми, включително за необходимите мерки за повишаване на сигурността на всички държави-членки, справедливото разпределение на тежестите, основните направления на работа по новата стратегическа концепция, обстановката в и около Украйна и Грузия, като и за партньорството на Алианса със страни-партньори и с Европейския съюз. 

През втория ден от форума се проведе заседание на Северноатлантическия съвет с участието на министрите на отбраната на Грузия и Украйна. По време на заседанието съюзниците потвърдиха политическата подкрепа към двете държави, обсъдиха практическото сътрудничество с тях, реформите в сектор отбрана и мерките за тяхна подкрепа. Бяха  обсъдени  предизвикателствата пред сигурността в региона. В своето изказване министър Стефан Янев подвърди подкрепата на Република България към Украйна и Грузия и към тяхната териториална цялост и суверенитет в международно признатите граници. Българският министър на отбраната приветства напредъка в прилагането на реформите от двете страни и ги насърчи да се придържат към курса на реформи въпреки всички предизвикателства, пред които са изправени, защото това е пътят към устойчивост чрез домокрация и върховенство на закона.

Форумът приключи с неформална сесия с участието на Върховния представител на ЕС по външни работи и политика за сигурност Жозеп Борел и на министрите на отбраната на Швеция и Финландия. Съюзниците обсъдиха сътрудничество между организациите и как то да бъде допълнено и задълбочено в области като устойчивостта, иновационните технологии и въздействието на климатичните промени върху сигурността. 

В своето изказване в рамките на сесията министър Стефан Янев подчерта необходимостта от задълбочаване на сътрудничеството между двете организации като се отчита необходимостта от допълване на техните функции. Той изрази надежда за скорошното подписване на третата съвместна декларация НАТО-ЕС. 

В рамките на форума днес министърът на отбраната Стефан Янев проведе  среща с Пол Саверьо - директор по отбранителното планиране от Международния секретариат на НАТО.

Завършилата среща на министрите на отбраната на страните-членки на НАТО демонстрира единството на съюза в период на сериозни предизвикателства и заплахи за сигурността в глобален мащаб. Отново беше деклариран ясно отбранителният характер на НАТО и основната му мисия за запазване на мира и осигуряване на сигурността на държавите-членки. В този контекст са и приетите решения за усилване на източния фланг на Алианса.  

Препотвърдена беше политическата и практическа подкрепата за Украйна в тази тежка за страната ситуация. Всички съюзници изразиха еднозначна подкрепа за териториалната цялост и суверенитет на Украйна. 

Държавите-членки заявиха еднозначна поддръжка за двупистовия подход към Русия. Те се ангажираха да продължи диалогът на ниво НАТО-Русия, като същевременно се предприемат реални действия за възпиране от агресивни действия спрямо Алианса и се повишават отбранителните способности на НАТО. 

Изразена беше решителност да не се допускат компромиси с основните принципи на Алианса, в това число суверенното право на всички съюзници да предприемат мерки и да развиват с общи усилия своите способности за защита в рамките на колективната отбрана. 

Министерският съвет прие вчера, 16 февруари, решение, с което ще упълномощи министъра на отбраната да подпише международен договор BU-B-UCH с правителството на САЩ за придобиване на радио-комуникационно оборудване за Сухопътните войски, Съвместното командване на специалните операции (СКСО) и Военноморските сили (ВМС). Доставката на радио-комуникационното оборудване, предмет на договора, е свързана с изпълнението на три от проектите за модернизация на Българската армия - „Модернизация на Т-72 за нуждите на танковите формирования на Сухопътни войски“, „Повишаване на мобилността и защитата на личния състав от силите за специални операции“ и „Повишаване на мобилността и защитата на личния състав на морска тактическа група за специални операции“. След ратификацията на договора от Народното събрание и влизането му в сила, правителството на САЩ ще сключи договор за производство и доставка на радио-комуникационно оборудване с американска компания.

За сключването на договора ще бъдат осигурени 35,5 млн. лв. С тях ще бъдат придобити по програмата на САЩ за чуждестранни военни продажби с национално финансиране радио-комуникационни средства, които ще бъдат интегрирани в модернизираните танкове Т-72, бронираните автомобили на СКСО и автомобилите за морската група за специални операции от състава на ВМС. 

 

На 13 януари 2022 г. Министерството на отбраната публикува в Европейския вестник Обявление за доброволна прозрачност с номер F179979, в което е посочена подробна информация за типа и количеството на придобиваното оборудване.

Това решение на Министерски съвет няма финансови последици за вече действащите договори за модернизация на танкове Т-72 и за придобиване на бронирани автомобили за СКСО. Припомняме, че договорът с ТЕРЕМ-ХОЛДИНГ АД е на обща стойност 78 719 472 лв. (с ДДС) и тази сума не се променя. Всичките средства по този договор са заплатени авансово, като авансовото плащане е напълно обезпечено в съответствие с изискванията на Закона за обществените поръчки. Не се налагат други плащания по този договор. Договорът със САМЕЛ-90 е за доставка на 98 специални автомобила на обща стойност 49 998 000 лв. (с ДДС) и тази сума също не се променя. По този договор вече са доставени 45 автомобила, които са напълно изплатени. За останалите 53 автомобила е заплатен аванс в размер на 25%. Предвиждат се доставки до края на 2022 г. и до края на 2023 година.

Общите финансови задължения за Министерството на отбраната по трите решения на Министерския съвет, свързани с модернизацията на Българската армия от вчера, 16 февруари, са в размер на 35,5 млн. лв. и те са за заплащане на международния договор BU-B-UCH за придобиване на радио-комуникационно оборудване. За придобиването на радио-комуникационното оборудване за танк Т-72 ще бъдат необходими 21 093 599,09 лв. (с ДДС). С актуализацията на Проекта за инвестиционен разход тази сума се добавя към общата стойност на проекта, която заедно с изплатените вече суми става 99 813 071,09 лв. За придобиване на класифицираното радио-комуникационно оборудване за бронираните автомобили за СКСО ще бъдат необходими 9 972 526 лв. Тази сума се добавя към общата стойност на договора за доставка на автомобилите, която става 59 970 526 лв. заедно с авансово изплатените суми.

На Учебен полигон „Ново село“ продължава съвместната българо-американска подготовка “Joint Training”, която започна в началото на годината и ще приключи до 30 юни 2022 г. Предстои поредното предислоциране на 100 до 150 американски военнослужещи от Германия с необходимата екипировка, щатно въоръжение и бойни припаси, както и с до 15 бойни машини на пехотата.

В съвместната подготовка  участват сили и средства от Министерството на отбраната, структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и Българската армия. Съвместните учения и тренировки обикновено са краткосрочни и помагат да се гарантира нашата готовност и оперативна съвместимост като съюзници в НАТО.

Тази поредна ротация на американски военнослужещи в България е част от двустранното сътрудничество и обучение в областта на отбраната съгласно условията на сключеното през 2006 г.  между правителствата на България и САЩ Споразумение за сътрудничество в областта на отбраната.  Съвместните учения повишават боеспособността на българските въоръжени сили и  допринасят за  оперативната съвместимост в национален и в съюзен формат и са значима част от процеса на постоянно адаптиране на Алианса към променената среда на сигурност и израз на приноса ни към колективната отбрана. 

КОМЕНТАРИ

Няма добавени коментари.

Код за сигурност, въведете кода 8as

FACEBOOK

//