Вратата към помещението с бюлетините за избирателите в Пиринско заяде, отваряха я час

Снимка: Infomreja.bg

Изборните книжа отпътуваха тази сутрин към общинските избирателни комисии

Непредвидена ситуация забави с час транспортирането на бюлетините за избирателите в Пиринско до общинските избирателни комисии по места.

Точно толкова време бе необходимо да се отвори вратата на помещението в Митническо бюро - Благоевград, където се съхраняваха бюлетините.

Пръв опита да отключи областният управител Бисер Михайлов, след като не успя на помощ му се притече председателят на ОИК-Благоевград, Мартин Бусаров. В "операцията" по отварянето на вратата се включиха и митнически служители, но отново безуспешно.

Проблемът с ключалката се оказа по-сериозен и това наложи намесата на специалист. След известни усилия и от страна на пристигналия по спешност ключар, в 9,15 часа вратата бе отворена и започна разпределянето на изборните книжа и извозването им до общините.

По разпореждане на областния управител всяка общинска избирателна комисия бе изпратила по двама свои упълномощени представители, които да придружават бюлетините.

"12,5 тона са книжата, които днес ще бъдат разпределени по 14-те общини в Благоевград. Помещението с бюлетините бе разпечатано в присъствието на представители на ОИК-овете и на полицейски служители. Изключително строги мерки за сигурност има от МВР. Следващата стъпка е общините да направят разпределение и в събота секциите да бъдат заредени с изборните книжа", заяви Бисер Михайлов.

Той подчерта, че от транспортирането им от София досега бюлетините са пазени с жива охрана в Митническо бюро - Благоевград.

"Организацията на местните избори засега върви по план, въпреки че обстановката е много динамична. Към момента сме назначили 100% съставите на секционните избирателни комисии, тъй като те са основните, които ще възпроизведат на терен местния вот. Продължава регистрацията на застъпници и представители на партии в ОИК-Благоевград. Прави впечатление, че нямаме масовост на жалби и сигнали в ОИК-Благоевград, като досега имаме само 7 жалби и сигнали – 5 от които бяха от края на септември, а 2 от тях предстои да бъдат разгледани. Те касаят незаконосъобразно провеждане на агитация", коментира Мартин Бусаров.

В община Благоевград има вече над 700 регистрирани застъпници и представители, като очакванията са техният брой да надхвърли двукратно този на членовете на секционните комисии. Това означава, че освен 1300 човека членове на СИК, ще има и около 2500 застъпници и представители на партии, които допълнително ще присъстват в изборните помещения.

"Нямаме сигнали досега в ОИК за купуване на гласове, за търговия с вот. Няма как това да не отчетем този факт с оглед заряда на тези местни избори. Явно партиите работят добре", каза Мартин Бусаров.

След приключване на изборния ден и установяване на резултатите, всяка ОИК ще тръгне самостоятелно към ЦИК. Тръгването към София ще е ескортирано от служители на МВР до Централната избирателна комисия, където ще бъдат отчетени резултатите.

"В община Благоевград броят на избирателите е близо 68 000. Тиражът на бюлетините е 77 000 за кмет на община и 73 000 за ОбС. Броят на избирателите може да бъде леко завишен, тъй като до 12-и октомври изтече срокът, в който можеше всеки избирател да се регистрира по настоящ адрес за да гласува. Но това може би ще бъдат няколко десетки избиратели, не очакваме масовост", посочи председателят ан ОИК-Благоевград.

Предаването на бюлетините отново ще бъде в Драматичния театър, където ще се отчита резултатът от вота в община Благоевград. "Апелът ми към председателите на СИК – нека да бъдат отговорни и да не се получи така, че да отчитаме резултата и в понеделник", заяви Бусаров.

В община Благоевград има само една подвижна СИК. Новото тази година е, че в нея ще могат да гласуват и избиратели от Покровник и Рилци. Тази СИК ще посети 30 адреса в Благоевград, но също и 4-5 адреса в тези села, в които избирателят ще упражни правото си на глас не само за общински кмет, но и за кмет на населеното място.

Бусаров коментира и напрежението около новорегистрираните жители в населените места в община Благоевград: "Реално избирателите са между 75 и 120 в селата, в които има такъв „проблем“. Например в Дъбрава има около 500 жители с постоянен адрес, но има 75 избиратели по списък реално. Гражданите на Северна Македония и Албания, които са сериозен брой в нашата община, не са в списъците, тъй като техният постоянен адрес е в съответната страна и това ги лишава от право на глас".

 

Снимка: Infomreja.bg
Снимка: Infomreja.bg
Снимка: Infomreja.bg
Снимка: Infomreja.bg
Снимка: Infomreja.bg
Мартин Бусаров, снимка: Infomreja.bg
Снимка: Infomreja.bg
Снимка: Infomreja.bg
Бисер Михайлов, снимка: Infomreja.bg
Снимка: Infomreja.bg

КОМЕНТАРИ

Няма добавени коментари.

Код за сигурност, въведете кода 8as

FACEBOOK