Унгария и Египет подписаха редица двустранни споразумения

Снимка: АП

Това стана по време на посещение на Орбан в Кайро

Министър-председателят на Унгария Виктор Орбан благодари на Египет за ролята му за ограничаване на миграцията към Европа, след като двете страни подписаха днес редица предварителни споразумения в Кайро, съобщи Асошиейтед прес.

Орбан похвали Египет и президента на страната Абдел Фатах ас Сиси по време на свое посещение в египетската столица, в рамките на което бяха подписани няколко двустранни меморандума за разбирателство в области като атомната енергия, образованието и спорта.

На съвместна конференция с египетския президент унгарския премиер говори за необходимостта от намаляване на разделението между Изтока и Запада в Европа. В отговор Ас Сиси похвали Орбан, че разбира ситуацията в региона, и нарече отношенията между Египет и Унгария "модел за подражание".

"Не искаме светът да бъде населен от бездомни мигранти, които са били отделени от своята родина", каза Орбан. Той добави, че "Европа дължи на Египет благодарност, уважение и подкрепа за свършената работа".

Отношенията между Будапеща и Кайро останаха силни след идването на Ас Сиси на власт през 2013 г., посочва АП.

Орбан е откровен противник на имиграцията в Европа. Той твърди, че мигрантите, идващи от другаде, заплашват християнската култура на континента и са отговорни за пренасянето на заболявания като КОВИД-19 в Унгария, отбелязва АП.

През последните няколко години правителството на Ас Сиси повиши сигурността по границите на Египет, за да предотврати превръщането на северноафриканската държава в основен пункт за отпътуване към Европа, както се случи със съседна Либия.

След края на пресконференцията Орбан написа в "Туитър", че Унгария и Египет са на "страната на мира" що се отнася до конфликта в Украйна.

Унгарският премиер, който е смятан за най-близкия съюзник на руския президент Владимир Путин в Европейския съюз, неведнъж се е изказвал категорично против налагането на нови санкции срещу Москва, твърдейки че те по никакъв начин не допринасят за прекратяването на войната и дори вредят повече на европейските икономики отколкото на Русия.

Египет, както и още няколко арабски държави, заема неутрална позиция към конфликта въпреки натиска от страна на Запада.

Египетската икономика обаче е силно засегната от войната. Изпитващата недостиг на финансови средства северноафриканска държава е най-големият вносител на пшеница в света, като по-голямата част от доставките идват от Източна Европа.

 

КОМЕНТАРИ

Няма добавени коментари.

Код за сигурност, въведете кода 3ax

FACEBOOK

//