Сега и след това през 2099 г.: Тази нощ наблюдаваме метеорния поток Леониди

Снимка: iStock

През 1966 г. свидетели на метеоритния дъжд преброяват 10 000 метеора за час

Тази нощ астрономите от цял свят ще наблюдават удивително по своята красота явление. Метеоритният поток Леониди достига своя пик на 18 ноември. Най-добрата видимост към падащите звезди се очаква в северното полукълбо.

Леоноди е метеоритен поток, който обикновено се появява през ноември в съзвездието Лъв. Получава се ярко и много красиво сияние. Падащите звезди идват от опашката на кометата Темпъл-Тътъл. Най-малките от тях имат размер на песъчинка и бързо изгарят.

Очакват се около 15 метеора на час. Ще има съвсем малко лунна светлина, която да закрива гледката. Звездният поток Леониди се наблюдава най-добре при ясно време сутрин - след полунощ и преди изгрев слънце, над източния хоризонт, когато съзвездието Лъв се издига високо над него, коментират астрономите, цитирани от БГНЕС.

На всеки 33 години кометата се приближава до Слънцето. През 1833 г. по време на най-яркия звездопад на Леонидите, жителите на нашата планета наблюдават едновременно хиляди светещи следи в небето. Очевидците, впечатлени от честотата на проблясъците, сравняват случващото се със средно силен снеговалеж. През 1966 г. свидетели на метеоритния дъжд Леониди преброяват 10 000 метеора в рамките на един час - това са 2-3 проблясъка в небето в секунда.

Учените прогнозират, че следващата мощна метеорна буря от Леониди ще се случи през 2099 г. /bTV/

 

КОМЕНТАРИ

Няма добавени коментари.

Код за сигурност, въведете кода 2xf

FACEBOOK