Разследват бившия зам.-здравен министър Жени Начева за оказване на натиск

Снимка: БГНЕС

Здравното министерство предостави на КПКОНПИ документи

Министерството на здравеопазването предостави на КПКОНПИ изискани документи във връзка със сигнал за оказан натиск от страна на бившия зам.-министър на здравеопазването Жени Начева спрямо бившия управител на „Бул Био-НЦЗПБ“.

Това съобщи зам.-здравният министър Димитър Петров.

Според бившия директор на държавното дружество „Бул Био“ през 2018 г. Жени Начева е упражнила натиск върху него да сключи договор с конкретна адвокатска кантора за съдействие по прекратяване на международен договор на стойност 350 000 евро, въпреки че към този момент дружеството има сключен договор с друго адвокатско дружество, чиято стойност е 40 хил. лв.

Сигнал за оказания натиск е подаден в КПКОНПИ, като председателят на комисията изиска от МЗ оригинали на документите по случая, като те му бяха предоставени.

Оригиналът на въпросния договор и регистърът на договорите в „Бул Био-НЦЗПБ“ обаче липсват, което означава, че никой в дружеството не е наясно дали в даден момент няма да се появят нови задължения към въпросната фирма.

Инспекторатът на Министерството на здравеопазването извърши проверка и за начина на закупуване на лични предпазни средства, респиратори и хидроксихлорохин през март – април 2020 г. Констатирано е, че същите са подготвяни еднолично от тогавашния зам.-министър Жени Начева, без залагане на минимални изисквания, на база постъпили оферти, които не са заведени в МЗ.

Не е провеждано съгласуване със съответните ресорни дирекции и с останалите заместник-министри. Проектите на докладни записки до Министерския съвет са подготвяни еднолично, след което тогавашният министър на здравеопазването ги е внасял в МС, а като следствие налице са правителствени решения.

Доставките по договорите са осъществени месеци след разписания срок, но неустойки няма. Всички тези действия на тогавашното ръководство на МЗ, както и издаването на фактури и извършването на авансови плащания, са се случвали в рамките на 1-2 дни.

„Става въпрос за конкретни договори по оферти на китайски фирми. Те са пристигали неясно как тук, веднага са внасяни в МС и веднага са сключвани договори. Даже не е ясно кой ги е писал. В тях няма никакви клаузи за неустойки, а доставките са дошли месеци, след като това е било уговорено“, обясни Димитър Петров.

„Не може китайски респиратори да се три пъти по-скъпи от фирмени европейски. Некачествените респиратори са стигнали до болниците и след това са правени допълнително разходи за окомплектоването им. 12 от болниците вероятно са отказали да ги ползват и затова са преразпределени другаде. Маските пък са били раздадени на болниците, а те не са били медицински, а за потребление от масовото население“, обясни още зам.-министърът.

За хидроксихлорохина той поясни, че е купуван в много голямо количество, въпреки че в този момент е имало дарения в „Бул Био“, които не са потърсени от министерството след това.

Докладът от тази проверка е изпратен до прокуратурата и МВР с предложение да се направи проверка дали има данни за извършено престъпление и дали са налице основания за започване на наказателно преследване./ бТВ

 

КОМЕНТАРИ

Няма добавени коментари.

Код за сигурност, въведете кода sj2

FACEBOOK

//