НСИ: Разходите за храна и данъци се увеличават

снимка: infomreja.bg

За една година средностатистическият българин е обеднял, като е свил силно заделяните пари за влогове, а изтеглените от него спестявания са се увеличили, съобщава mediapool.bg. Нараснали са разходите му за данъци, социални осигуровки и храна и е свито ползването на здравни услуги и лекарства, потреблението на дрехи, обувки и дори на цигари и алкохол. Това сочат данните на Националния статистически институт (НСИ) за доходите, разходите и потреблението на домакинствата за първото тримесечие на годината в сравнение със същия период на миналата година, които бяха публикувани във вторник.

Изтеглените спестявания на човек от домакинство са се увеличили от 17.80 лева през 2010 година на 19.21 лева през тази, а парите, които успява да задели за влог, са с драстичен спад от 39.34 лева на 9.78 лева. Сумите, които човек отделя за изплащане на дългове или даване на заеми, също намаляват, спад има и в изтеглените кредити.

Общият доход средно на лице от домакинство през първото тримесечие на 2011 г. е 868 лв. и спрямо същото тримесечие на 2010 г. се понижава с 2.1%. Той се формира основно от заплати и пенсии, като средният доход от заплата през тази година е 459 лева, а от пенсия – 285 лева. През изминалата година има спад на доходите, които се получават от социални помощи, обезщетения за безработица и самостоятелна заетост.

Общият разход на лице от домакинство през първото тримесечие на 2011 г. е 775 лв. и се увеличава спрямо същото тримесечие на 2010 г. с 1.4%.

Най-съществено перо от бюджета на българските домакинства са разходите за храна и безалкохолни напитки. Най-потребяваните стоки са хляб, яйца, плодове, зеленчуци и месо, като не се забелязват промени в консумацията на основните стоки през изминалата година.

В абсолютни стойности разходите за храна се увеличават с 3% и през първото тримесечие на 2011 година са 284 лева средно на лице в домакинството при 275 лева през същия период на миналата година. Относителният дял на храната и безалкохолните в общия разход се увеличава с 0.5 процентни пункта и представлява 36.6% от него.

Повишение има и в разходите за данъци и социални осигуровки. Ако през миналата година един човек от домакинство е заделял близо 27 лева за данъци, то през тази те са 40 лева. Разходите за осигуровки пък са скочили от 30 на 47 лева. По-високият разход за осигуровки може да се обясни с променените осигурителни прагове за някои професии, както и с повишаването на вноската за пенсия с 1.8 процентни пункта. Ръстът в разходите за данъци пък може да се обясни с по-високите местни данъци и такси.

Едновременно с това се забелязва спад в разходите за редица други стоки и услуги. Намалели са, например, отделяните пари за здравеопазване, които включват здравните услуги и покупката на лекарства. Здравните разходи бележат спад със 7.8% и възлизат на 45 лева средно на човек, докато през миналата година българинът е отделял по 48 лева.

Статистиката отчита десетпроцентов спад в разходите за алкохол и цигари. Те възлизат на 32 лева на човек от домакинството при 35 лева през същия период на 2010 година. При повишените цени на тези продукти обяснението може да се крие в ръста на потреблението на безбандеролни цигари и алкохол.

Разходите за облекло, обувки, транспорт, свободно време, културен отдих и образование също бележат спад спад.

КОМЕНТАРИ

Няма добавени коментари.

Код за сигурност, въведете кода 2xd

FACEBOOK