Герчев: Планът за Пирин ще развие туризма. Икономов: Липсва му дълбочина

Снимки: Община Разлог

Повече от 200 представители на държавни институции, общини, кметове, депутати, неправителствени организации и жители на Банско, Разлог, Симитли и други населени места обсъдиха проекта за нов План за управление на Национален парк „Пирин”.

Основната констатация беше, че сега действащият план е остарял, рестриктивен и не отчита социално-икономическото, екологично и политическо развитие на страната след влизането ни в Европейския съюз и присъединяване към мрежата НАТУРА 2000.

Основен акцент на дискусията бе, че изграждането и рзвитието на туристическа и ски зона Банско не са увредили флората и фауната в парка.

Проф. Александър Ташев заяви, че дори в Пирин са се появили нови биологични и ендемични видове. Горната граница на насажденията от бяла и черна мура се е качила с няколко стотин метра по-високо и в момента сред клековете образувания има фиданки на бяла и черна мура, които след десетина години ще се превърнат в нови горски масиви.

По отновение на почвите и водите, съотвентно проф. Росица Петкова и проф. Надка Игнатова заявиха, че на територията на целия парк, включително в туристическите и ски зони, замърсяване няма.

Кметовете на Разлог и Банско - Красимир Герчев и Георги Икономов, изказаха недоволството си  от определените от екипа по-малки туристически зони, отколкото са заявените на предходното обсъждане. Те наблегнаха на факта, че целият регион се развива благодарение на туризма.

Евродепутатът от ГЕРБ Андрей Новаков, който също присъстваше на форума, заяви, че практика в Европейската комисия е намирането на баланс на различните интереси и че в плана категорично трябва да се включат исканията на кметовете и местните общности.

Кметът Герчев изрази удовлетвореност от факта, че са взети в предвид основните стратегически документи на община Разлог – Общински план за развитие 2014 - 2020, Интегриран план за градско възстановяване и развити 2014-2020, Общ устройствен план. Всичко това дава предпоставка за развитие на туристическите зони Бетоловото, Кулиното и Предел.

"Финалният вид на проектоплана дава възможност да се работи в посока на подобряване на туристическото и икономическото развитие на региона, създаване на нови работни места и повишаване стандарта на живот. Всички бъдещи дейности, засягащи територията на НП „Пирин” ще продължат да бъдат съгласувани с Министерството на околната среда и водите и ще бъдат подлагани на дискутиране със заинтересованите страни, за да бъдат спазено екологичното равновесие", заяви още кметът на Разлог.

Най-голяма критика отправи кметът на Банско. Според него на новия план му липсва концпетуална дълбочина.

Той бе категоричен, че планът не  дава ясен и категоричен отговор на най-важния въпрос, който от години вълнува цялата местна общественост, а именно сега съществуващата ски зона оказва ли вредно влияние на природата, или не.

"Съставителите на плана от фирма "Пролес инженеринг" е трябвало да установят текущото състояние на парковата територия, след което цялата информация да отиде в МОСВ, а не да се възлага тази дейност на фирма и след това общините и общинските съвети да даваме нашите предложения на частна фирма и едва ли не да я молим да очертае определена зона за туризъм. Точно това е сбъркано като концепция за изработването на плана", смята Икономов.

Кметовете на Банско и Разлог откриха и друг недостатък - неяснотата за това кой ще изработва ПУП-овете в новите зони за туризъм. Без отговор остана и въпросът кой ще поддържа и ремонтира пътищата в парковата територия, които са общинска собтвеност, а се намират на държавна територия.

Представителят на „Природата за хората” Филип Цанов публично обвини коалиция „За да остане природа в България”, че са лъжци и публикуват неверни и манипулативни данни, че новият план ще разреши бетонирането, застрояването и сечта на 50 000 дка вековни гори. Той добави още, че информацията за увеличение на терените за строителство в Пирин, съгласно новия план, за над 120 пъти е фалшификация и измислица, с цел неприемането му от Министерство на околна среда и водите.

Почти всички изказали се отбелязаха, че това е най-публичното обсъждане на план в последните 10 години.

 

Красимир Герчев и Андрей Новаков

КОМЕНТАРИ

Няма добавени коментари.

Код за сигурност, въведете кода 3ax

FACEBOOK