Дават 101 925 лева за стипендии на даровити деца

Снимка: Infomreja.bg

От тях 80 190 лв. се предоставят по бюджетите на общините

Министерският съвет одобри средства в размер на 101 925 лв. за изплащане на стипендии по Програмата на мерките за закрила на деца с изявени дарби от държавни, общински и частни училища през 2020 г.

От тях 80 190 лв. се предоставят по бюджетите на общините - като 77 490 лв. са в резултат на постъпили в Министерството на образованието и науката искания за третото тримесечие на 2020 година от 24 общини за финансиране на отпуснати 110 стипендии и 2700 лв. са за издадени заповеди за 4 стипендии на ученици в частни училища. Тъй като одобрените стипендии са на ученици в две частни училища на територията на София и Велико Търново, средствата се предоставят на Столична община и на община Велико Търново.

По бюджета на Министерството на образованието и науката се одобряват общо 21 735 лв., като 21 330 лв. са за 34 издадени от министъра на образованието и науката заповеди по мерки от Програмата за 2020 г. и 405 лв. - за трансфер за Техническия университет в гр. София, в чиято структура е Технологичното училище „Електронни системи“ - София, за един стипендиант.

Приетото постановление не води до въздействие върху държавния бюджет, тъй като необходимите 101 925 лв. са в рамките на разчетените за тази дейност в централния бюджет средства за 2020 година.

Правителството одобри 14 563 179 лева за 2020 г., които ще бъдат предоставени допълнително по бюджета на Министерството на образованието и науката за изпълнението на националните научни програми (ННП), одобрени през септември 2018 г.

Средствата се осигуряват за изпълнението на дейности по следните национални научни програми: „Информационни и комуникационни технологии за единен цифров пазар в науката, образованието и сигурността“ (ИКТвНОС); „Нисковъглеродна енергия за транспорта и бита“ (ЕПЛЮС); „Опазване на околната среда и намаляване на риска от неблагоприятни явления и природни бедствия“; „Здравословни храни за силна биоикономика и качество на живот“; „Културноисторическо наследство, национална памет и обществено развитие“ (КИННПОР); „Електронно здравеопазване в България“ (е-здраве); „Млади учени и постдокторанти“; „Иновативни нискотоксични биологично-активни средства за прецизна медицина“ (БиоАктивМед).

С изпълнението на националните научни програми се цели преодоляване на фрагментацията в научноизследователската система, интеграция и консолидиране на научноизследователския потенциал, споделено използване на изградената инфраструктура, както и концентрация на финансови ресурси за решаване на важни за обществото проблеми. Основни цели на програмите са привличане на наши учени за изследователска работа в български научни и научно-образователни институции, трансферът на знания и косвеното подобряване качеството на висшето образование в страната.

 

КОМЕНТАРИ

Няма добавени коментари.

Код за сигурност, въведете кода 2cn

FACEBOOK