Хайтех парк в Благоевград няма да има сега, първо изясняват собствеността на имота

Снимка: Infomreja.bg

Байкушев: Решението е по целесъобразност

5 лентички чакат кмета до края на годината.

Това обяви екскметът Илко Стоянов на пресконференция в началото на седмицата. Три дни по-късно неговият „наследник“ на поста – Методи Байкушев, каза, че надали ще прерязва лентички толкова бързо.

Пари има, трябва воля! До Нова година му престоят 5 лентички: на спортния салон на НХГ, на новото игрище в Рилци, на покровнишкия мост, на анаеробната инсталация, на Народното читалище.

Стоянов напомни, че на 16 ноември изтича срокът за внасяне на проекта за хайтехпарка в парк „Македония“ за финансиране по програма. Ако не бъде внесен, то ще бъдат изгубени парите, а според Стоянов има и интереси, които стоят зад нереализирането на подобен проект. Според него възможността той да не стане реалност е голяма, защото в предизборната си кампания Байкушев обяви, че е против това.

Такъв проект Община Благоевград с настоящето си ръководство надали ще внесе, тъй като не е изяснена собствеността на терена. Именно поради тази причина Байкушев ще сформира работна група с представители от Общината, МРРБ и Областна администрация, която ще работи за изясняването на тази собственост.  

„Решението е по целесъобразност. Няма как от днес за утре да подадем проект, който не знаем все още дали е готов, и второ – не е ясна съдбата на терена“, каза Байкушев.

Той обясни, че през годините е представлявал като адвокат доста инвеститори и при закупуване на имот, първата задача е именно справка дали има спорове за него и дали има тежести.

„Как да правим нещо без да сме наясно дали е на наш терен“, каза Байкушев още.

Според него има два варианта – Община Благоевград да упорства и да не изпълни волята на държавата за връщане на имота, вместо това да започне съдебна битка.

Вторият вариант е този, който преди време предложи и самият областен управител – Мария Димова, а именно – Общината да се съобрази с решението на МРРБ и да върне имота, а след това да подаде ново искане за придобиването му.

И Димова, и Байкушев имат единомислие по темата, че този терен е „за Общината“, но тя трябва да се съобрази със закона.

По темата за останалите „5 лентички“, Байкушев каза, че проектите не се изпълняват в срок и Община е възможно да търпи финансови последици.

В понеделник коментар преди този на Байкушев, направи Стоянов, който каза, че новият кмет е започнал с оправданията. „Пари има, трябва воля!“, каза Стоянов.

Относно парк „Македония“ припомняме, че:

Областният управител Мария Димова поиска от Административен съд - Благоевград отмяна на заповед на главния архитект на Община Благоевград, свързана с парк „Македония“.

Заповедта от юни 2023 г. е за одобряване на подробен устройствен план. С нея предоставеният от държавата на Общината през 2016 г. имот в района на бившата казарма се разделя на два самостоятелни парцела. Променя се и предназначението на единия от тях от „интер експо център и конгресен център, музей, парк, спортен център и православен храм“ на „индустриален парк за високотехнологични интензивно базирани на знания услуги“.

Хронология на събитията около парк „Македония“:

Имотът на държавата е прехвърлен с решение на МС от държавата на Община Благоевград през 2016. Условието, при което Общината ще остане собственик на имота, даден ѝ от държавата, е, че за 5 години ще изгради интер експо център. Което не се случва и до 2023 година, така Общината е задължена – след като не е спазила договора, да прехвърли собствеността на имота обратно на държавата. Общината обаче не спазва изискванията на решението на МС, но и действията продължават като е издадена въпросната заповед на главния архитект на Общината за ПУП-а и се сменя и предназначението на имота. А според закона ОбС няма право да гласува такава промяна на предназначението на имота.

През май 2023 г. МРРБ уведомява с писмо Областната администрация, че все още Общината не е върнала имота на държавата. На 29 май е изпратено писмо до кмета на Общината и председателя на ОбС от областния управител. В това писмо се казва, че Общината има месец време да върне имота на държавата. На 30 юни, когато срокът за изпълнението на оказаните от ОА стъпки по прехвърляне, главният архитект на Общината без решение на ОбС променя предназначението на имота.

Ако Общината върне на държавата имота – това става по административен път – документално, чрез деакуване от страна на Общината и актуване от страна на Областната администрация, то Общината отново ще има право да получи земята обратно и да реализира проект.

ПОВЕЧЕ ВИЖТЕ ВЪВ ВИДЕОТО:

Снимка: Infomreja.bg

КОМЕНТАРИ

Няма добавени коментари.

Код за сигурност, въведете кода 2cn

FACEBOOK