90 станаха загиналите в Турция, 1653 военни са арестувани, парламентът заседава извънредно

Снимка: БГНЕС

Турските сили за сигурност арестуваха 1563 военни след опита за държавен преврат, извършен от група военнослужещи метежници, предаде АФП, като се позовава на турски представител. След като бе мишена на няколко въздушни удара през нощта, турският парламент се събра тази сутрин на извънредна сесия в Анкара.

По последни данни при опита за военен преврат в Турция са загинали 90 души и 1154 са ранени, предаде Анадолската агенция. По-рано бе съобщено за общо 754 военни, арестувани във връзка с опита за преврат, предприет от военнослужещи в Турция. Тази сутрин изглежда, че пучът, който коства живота на поне 90 души, се е провалил. Пет генерали и 29 полковници са отстранени от постовете си по заповед на министъра на вътрешните работи Ефкан Ала. Президентът Реджеп Ердоган тази нощ се завърна триумфално в Истанбул и предупреди за чистка в армията. 

Националната разузнавателна служба на Турция обяви, че пучът е пресечен. „Опитът за военен преврат в Турция е осуетен. Той бе организиран от командването на ВВС и жандармерията на страната“, заяви говорителят на Националната разузнавателна организация на Турция Нух Йълмаз. Част от войниците, участници в опита за преврат в Турция, са арестувани след светкавичните разпореждания на прокуратурите в Анкара и Истанбул за незабавни арести, а вече се появиха и съобщения за това кои са организаторите на бунта, предаде репортер на БГНЕС.

Започнало е бързо разследване за грубо нарушение на конституцията. Началникът на пресслужбата на националното разузнаване MIT Нух Йълмаз заяви, че опитът за преврат е напълно потушен, има локални сблъсъци на отделни места, а гражданите се саморазправят с бунтовниците. Всички участници в този опит ще бъдат осъдени за държавна измяна, към момента вече всичко е спокойно, подчерта говорителят. Войниците, които завзеха кулата на летище Ататюрк в Истанбул, се предадоха, след като множество цивилни нахлуха без задължителния контрол през входовете за международните полети. Според военни източници, цитирани в турските медии, планът за преврата е дело на юридическия съветник в Генералния щаб на въоръжените сили полковник Мухарем Кьосе, който неотдавна е бил уволнен от поста.

По други сведения метежът е извършен под ръководството на военен прокурор и 46 високопоставени офицери. Посочват се имената и на полковник Мехмет Огуз Аккуш, майор Еркан Агън и полковник Доган Уйсал. Опозицията в Турция се раздели – лидерът на Народно-републиканската партия Кемал Кълъчдароглу подчерта, че евентуалният отказ от парламентарната демокрация трябва да бъде с ясно изразената воля на народа, но републиканците са против президентския модел на управление, а водачът на партията на националното действие Девлет Бахчели декларира категорична подкрепа за правителството. Бахчели призова за общи усилия срещу опита за преврат, извършен от „малка група бунтовници в униформи“, като коментира, че в момента страната изживява криза. Според него обаче е особено сериозна заплаха фактът, че народът е призован да излезе на улиците и да се хвърли в открит конфликт с турската армия, а това може да отключи гражданска война.

От своя страна губернаторът на Истанбул Васип Шахин съобщи, че опитът за военен преврат в града е пресечен, а в Истанбул се прехвърлят допълнителни военни формирования. Неговото изявление бе предадено по телевизия Ен-ти-ви. Шахин заяви, че при необходимост в града могат да бъдат въведени танкове. В същото време служители на истанбулската полиция задържаха четирима военнослужещи, опитали се да извършат военен преврат, съобщи Анадолската агенция. Изданието уточнява и званието на единия от задържаните, който е полковник.

Командващият спецчастите на турската армия ген. Зекайи Аксакалъ съобщи пред телевизия Ен ти ви, че превратът е бил подкрепен от неголяма част от военните и скоро нещата ще бъдат върнати под контрол. В Анкара военната техника напуска заетите позиции в града. Съобщено бе, че е освободен началникът на Генщаба на армията и няколко генерали, които бяха арестувани в началото на преврата. Командващите родове войски са останали на страната на действащото правителство. Силите за сигурност са задържали 13 души, опитали се да завземат президентския дворец в Анкара.

Премиерът Бинали Йълдъръм обяви, че въздушното пространство на Турция е затворено. „Всеки летателен апарат ще бъде свалян от земята или по въздуха“, заяви той. Премиерският съветник Кемалитин Хасими смята, че правителството може да върне контрола си до 24 часа. Пред телевизия „Блумбърг“ той заяви: „Контролираме повечето територии, включително Истанбул. Мисля, че до 24 часа ние напълно ще контролираме положението“. Междувременно две бомби бяха пуснати над сградата на парламента, а председателят на парламента Исмаил Кахраман е слязъл в бомбеното скривалище. В същото време и в Истанбул, и в Анкара, и в Измир са излязли десетки хиляди хора в подкрепа на правителството. Към 4:00 часа бе съобщено, че десетки военни, взели участие в опита за военен преврат в Турция, сдават оръжието си на полицията на площад Таксим в Истанбул. Това съобщиха очевидци, цитирани от агенциите. По последни данни в Истанбул са загинали шестима души при сблъсъци, по-рано се съобщаваше са двама загинали.

Завърналият се в Истанбул президент Реджеп Ердоган направи изявление пред журналистите. „Всички замесени в опита (за преврат) ще понесат най-сурово наказание, независимо от това какви структури представляват“. Изявлението му бе излъчено по държавната телевизия ТРТ, която възобнови предаванията си. По-рано тя бе спряна, след като метежниците обявиха програмата си в нейния ефир. Впоследствие той направи обръщение към народа след завръщането си в Истанбул, в което заяви, че в армията ще бъде извършена чистка. Той отбеляза, че „групата метежниците, посегнали върху единството на нацията, е получавала указания от главатарите си, живеещи в САЩ“, предаде телевизия "Ал-Маядин".

По-рано правосъдният министър Бекир Боздаг заяви, че опитът за преврат бе предприет от членовете на движението „Хизмет“, създадено от Фетулах Гюлен, обвиняван в антиправителствена дейност. Гюлен живее в изгнание в САЩ. Самият Гюлен написа в профила си, че няма нищо общо с преврата и категорично отхвърля обвиненията за връзки с военните. Ердоган призова гражданите да останат по улиците, докато войските не се върнат в казармите. Президентът потвърди, че се е намирал в курорта Мармарис, когато е започвал превратът. Той каза, че самолети на метежниците се опитвали да бомбардират резиденцията му. Хотелът, в който той се намирал, бил ударен по въздуха, малко след като президентът го напуснал.

Обстановката обаче продължава да е сложна, въпреки впечатлението, че превратът на групата военни не е успял. Метежниците открили огън по тълпите, събрали се пред парламента и сградата на Генщаба на армията в Анкара. Има ранени, съобщи Анадолската агенция. В столицата част от превратаджиите са завзели сградата на телевизия CNN Turk. Излъчванията на медията са спрени. По-късно в ефира бе показан кадър, от който се вижда празно студио и се чуват изстрели. По-късно излъчванията бяха възобновени. Самолети на метежниците за трети път хвърлили бомба по сградата на парламента, ранени са 15 души.

В Истанбул самолети нанесли удари срещу площад Таксим. Там се бяха събрали привърженици на президента Реджеп Ердоган, а също метежници, които сдаваха оръжието си. Според очевидец над площада кръжели изтребители, които в един момент хвърлили 3-4 бомби. Съответно чули се мощни взривове. После един от самолетите хвърлил още три бомби. Международната реакция на опита за преврат в Турция Европейският съюз призова конституционният ред бързо да бъде възстановен след опита за преврат, извършен в Турция, заяви председателят на Европейския съвет Доналд Туск. Той подчерта, че трудностите, които страната преживява, не може да бъдат решени с помощта на оръжията.

ЕС изцяло подкрепя демократично избраното правителство, институциите на страната и правовата държава, се казва в обща декларация на Туск, председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер и върховния представител на Евросъюза за външната политика и политиката на сигурност Федерика Могерини. Проповедникът Фетулах Гюлен, заклетият враг на турския президент Реджеп Ердоган, осъди най-категорично опита за държавен преврат, предприет снощи в Турция от бунтовно настроени военнослужещи. От САЩ, където живее, Гюлен направи следната декларация: Пострадах от няколко военни преврата през 50-те години и намирам за особено обидно да ме обвиняват, че имам някаква връзка с този опит. Категорично отхвърлям обвиненията, подчертава Гюлен, който бе обвинен от президента Ердоган, че е свързан с военните метежници. Осъждам най-енергично опита за военен преврат в Турция, казва 75-годишният Гюлен.

Според Ердоган обаче Гюлен е вдъхновителят на пуча. Турския президент нееднократно е заявявал, че имамът е създал “паралелна държава“, чиято цел е да го свали от власт – нещо, което привържениците на Гюлен отричат. Ръководителят на руското правителство Дмитрий Медведев заяви, че положението в Турция говори за наличието на дълбоки противоречия в обществото и армията на страната. Необходимо е събитията, разиграли се в Турция, да бъдат анализирани, тъй като тези събития продължават. Там има военни стълкновения. Необходимо е да бъде възстановен конституционният ред на територията на държавата и да се съблюдават всички права и свободи, предвидени в конституцията на страната, заяви Медведев пред журналисти. Според него събитията в Турция показват, че в обществото и армията на турската република са налице мощни и дълбоки противоречия, които са намерили израз в станалите събития. Времето ще покаже какво ще стане, обобщи той.

Китай се надява редът в Турция бързо да бъде възстановен след опита за военен преврат, заяви официалният представител на китайското министерство на външните работи Лу Кан. Китай внимателно следи положението в Турция. Надяваме се, че редът и стабилността скоро ще бъдат възстановени, посочва говорителят в декларация, качена на сайта на министерството. Дипломатът отбелязва, че китайската страна засега няма сведения за пострадали в Турция китайски граждани.

Българската позиция във връзка с опита за преврат в Турция изрази президентът Росен Плевнелиев. В нея той казва, че Република Турция е добър съсед и стратегически партньор на Република България. „За нас стабилността и мирът в Турция са от първостепенно значение, както и спазването на човешките права. Следим внимателно ситуацията в нашата съседка, осъждаме проявата на всякакви форми на насилие и подкрепяме демократично избраните институции в Република Турция. Призовавам да се запази спокойствие, а българските граждани в Република Турция да се обръщат при необходимост към дипломатическите ни представителства в страната, заявява още Плевнелиев. /БГНЕС, АФП, ТАСС и Анадалската агенция/

 

КОМЕНТАРИ

Няма добавени коментари.

Код за сигурност, въведете кода l9n

FACEBOOK