577 нови случая на коронавирус при 1 424 проби

Снимка: Infomreja.bg

Процентът на заразени е 40,5

1424 са изследваните проби за деня, при които са установени 577 нови случая на коронавирус. Общият брой на заразените е 161 421.

Новите положителни проби съставляват 40.5%.

41 от тях са приети в лечебни заведения, 7 000 са общо хоспитализираните.

Няма данни за нови лица в интензивни структури, а 516 са общо интензивните.

1573 са излекувани, 62 246 е общият брой на излекуваните.

68 са починали, с което общият брой на смъртните случаи става 4 797.

За последното денонощие са регистрирани 46 нови случая на 10 лекари, 22 медицински сестри, 7 санитари,  0 фелдшер, 7 друг медицински персонал.

Разпределението по области е следното:

София - 190, Бургас - 85, Варна - 126, Кюстендил - 20, Плевен - 21, Сливен - 27, Пазарджик - 5, Ямбол - 8, Ловеч - 5, Добрич - 20, Пловдив - 14, Велико Търново - 1, Видин - 11, Шумен - 1, Софийска област - 18, Благоевград - 10, Търговище - 3, Перник - 0, Разград - 1, Хасково - 0, Враца - 2, Русе - 0, Кърджали - 1, Стара Загора - 6, Монтана - 2, Габрово - 0, Силистра - 0, Смолян 0.

Двуседмични данни, обобщени от Георги Стоилчев - социолог и администратор на Facebook групата Science in the Crisis.

18 935 нови случая за седмицата и спад от 9.07% на седмична база. Двуседмичното намаление е от 11.7%; 37.62% положителни проби за седмицата и спад от 2.35% на седмична, и 2.94% на  двуседмичните база;

131 (поне) хоспитализирани за седмицата и спад от почти 4 пъти на седмична база. Намалението на новите случаи настанени в болница е в порядък от почти 2.5 пъти на четиринадесетдневна база; 86 (поне) интензивни за седмицата и ръст от 16.67% на седмична база.

Четиринадесетдневният ръст е с 11.42%; 13 652 излекувани за седмицата и ръст от 12.6% на седмична база. Двуседмичният ръст е с 25.28%; 983 починали за седмицата, а ръстът е 5% на седмична база. Увеличението за четиринадесет дни е с 12.15%.

1085 заразени медици за седмицата и ръст 2.12% на седмична база. Двуседмичният ръст е с 8.34%; 50 381 тестове за седмицата и много лек спад с 2.62%. На двуседмична спадът е с 15.34%; 569.68 души на 100 000 души население е четиринадесетдневната заболяемост; 27.58 души на 100 000 души население е четиринадесетдневната смъртност.

Традиционно в почивните дни се правят значително по-малко тестове, така и новите случаи в почивните дни спадат. Намаленото обработване на проби в изминалите 24 часа създаде и своеобразен феномен. Обявени за излекувани са повече хора, отколкото PCR тестове са направени за деня. Въпреки това се забелязва трайна тенденция за успокоение в хода на епидемията, което е видно в данните за изминалата и предходната седмици.

Кратък коментар на основните показатели следва:

Новите случаи за деня и седмицата бележат значителен спад в сравнение с предходните данни за неделя и на седмична база. Намалението за 7 дни с 10%, въпреки че изглежда сериозно, е признак за “плато”. В седмицата от 23.11. до 30.11. спадът е бил с над 12%. Осезаем ефект върху този показател от последно въведените мерки все още не може да се очаква.

Към края на предстоящата седмица ще може да се правят заключения дали те оказват очаквания резултат върху разпространението на вируса или не. Този извод се прави и при условие на продължаващо четвърта седмица намаление в броя на направените PCR тестове, както и все по-масовото ползване на бързи антигенни тестове, които не са част от официалната статистика.

Процентът положителни тестове е един от двата останали сериозни индикатори за разпространението на вируса. Неговият дял също бележи малък спад за 7 и за 14 дневен период. При всички условности на тестването и обявяването на официалната статистика, от процентът положителни може да се направи изводът, че има леко намаление на разпространението на заразата.

Въпреки това изключително високият дял на позитивни проби означава, че вирусът циркулира свободно в популацията и триседмичните частични мерки трудно могат да го поставят под контрол. Критерият на ECDC за висок процент положителни е над 4%.

Броят на хоспитализираните достигна 7000 души. Това е най-високият дял на настанени в болница от началото на пандемията. Ръстът на седмична база е много нисък, но може да се направи предположение, че е достигнат капацитетът на здравната система за прием. В няколко поредни заповеди на МЗ беше определян праг за лечение на болни от COVID-19 на малко над 7000 души.

Макар този брой да беше увеличаван многократно до над 11000 легла, системата изглежда претоварена и на предела на възможностите си. Допълнителна проблем е заразеният медицински персонал, което оставя цели отделения и клиники без възможност да лекуват пациенти. Само за последните две седмици са установени 2147 медици вирусоносители.

Интензивните също са на най-високите си стойности за последните 9 месеца. Техният брой се е увеличил драстично през изминалата седмица. Нарастването на настанените в болница и реанимация се случва въпреки огромния брой починали през миналата и предходната седмици - общо 1917 души.

Голямата част от тях, вероятно над 90%, са починали в болнични структури, което прави и хоспитализирани и интензивни много повече от това, което механично може да бъде пресметнато в публикуваната статистика.

Излекуваните са рекорд от началото на пандемията за седмица. Ръстът обаче е недостатъчен, като се отчита фактът, че по-голямата част от тях са лица без или с леки симптоми, останали за домашно лечение. Все пак 80% от вирусоносителите са в тази група. А излекувани са всички след преминаване на четиринадесетдневен период на изолация, ако нямат изявени клинични симптоми.

Следвайки този алгоритъм, по-голямата част от лицата, които са били установени като заразени в периода от 16.11. до 22.11. (общо 23659 души) трябва да са обявени за излекувани през изминалата седмица. Но има данни за нови едва 13 652 души в тази група, а за 10 000 души липсва яснота. Част от тях са продължили лечението си по-дълго, други малка част са починали, но въпросът за по-големия дял остава отворен. Този феномен предстои да бъде изследван.

Починалите продължават да се увеличават, като през изминалата седмица броят им за 7-а поредна седмица расте и поставя антирекорди. Увеличението на смъртните случаи от COVID-19 е част от общия ръст на този показател в страната. Усложнената епидемична обстановка е предпоставка за висока скрита смъртност от вируса, поради невъзможност за предоставяне на бърза и ефективна медицинска помощ.

Увеличава се и косвената смъртност заради претоварената здравна система. Ефектът от мерките може да бъде оценен обективно само чрез анализ на смъртността, която не се влияе от тестването. Тя и процентът положителни проби остават сравнително обективните показатели за разпространението на вируса.

Значителният брой заразени медицински работници продължава и в настоящата седмица, като при този показател има ръст, макар общата заболяемост да бележи спад. Делът на здравните работници в общия брой нови случаи расте, като се увеличават и починалите от вируса медици. Капацитетът на здравната система се определя именно от човешкия ресурс, като изваждането от кабинети и болници на толкова много специалисти поставя в риск възможността за предоставяне и на първична медицинска помощ.

Всички заключения направени до тук, както и показаните в публичното пространство нарушения на противоепидемичните ограничения, водят до извода, че е необходимо въвеждането на коригиращи мерки. Нарушителите трябва да бъдат санкционирани, а там където не е възможно спазването на правилата дейностите да бъдат забранени за срок от поне 2 седмици.

 

КОМЕНТАРИ

Няма добавени коментари.

Код за сигурност, въведете кода sj2

FACEBOOK