5000 лв. глоба за кмета на Красно село, сключила договор с дъщеря си

Снимка: БГНЕС

Срещу Станиславова се водят още две съдебни дела за конфликт на интереси

Установеният от КПКОНПИ конфликт на интереси за Росина Станиславова, кмет на столичния район „Красно село“ (мандат 2019-2023 г.), е потвърден с решение на Върховния административен съд (ВАС). Установено е, че тя, че като ръководител на проект, финансиран с европейски средства, е сключила трудов договор с дъщеря си. Наложена й е глоба в размер на 5 000 лв., което е минималният размер от предвидените в закона санкции. 

Върховните съдии потвърждават решението на Административен съд – София град и отхвърлят жалбите на Станиславова като неоснователни. Посочват, че в хода на делото тя се е възползвала от правото си на защита чрез „многобройни молби с повтарящи се искания (18 бр. молби, внесени до последното по делото заседание и 7 бр. след обявяване на делото за решаване) – за назначаване на правна помощ, за отлагане на делото, за поправка и допълване на протоколи, за спиране на съдебното производство и за отвод“.

Изцяло са потвърдени констатациите на КПКОНПИ, чието производство по установяване на конфликта на интереси е започнало по сигнал. Събрани са доказателства, че на 15.05.2020 г. на електронната страница на район „Красно село“ е публикувано съобщение за стартиране на кампания за набиране на сътрудници по проект „Патронажна грижа за възрастни хора и лица с увреждания – Компонент 3“ по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2014-2020 г. Столичният район е бенефициент по програмата и като такъв следва да получи безвъзмездна помощ в максимален размер до 365 700 лв.

На 18.05.2020 г. е постъпило заявление от дъщерята на кмета на столичния район „Красно село“, с което тя моли да бъде назначена на обявената длъжност. Още същия ден майка й резюлира заявлението „за назначаване на 8-часов работен ден“. Дъщерята на Росина Станиславова е одобрена от Комисия по проекта в състав, определен от самата Станиславова, в качеството й на кмет.

На 8.06.2020 г. е сключено допълнително споразумение, с което работният ден и възнаграждението се намаляват наполовина, а на 10.06.2020 г. трудовият договор е прекратен.

КПКОНПИ приема, че кметът на столичния район „Красно село“  е реализирала конфликт на интереси в частен интерес на свързано с нея лице – нейната дъщеря. Според законодателството и съдебната практика, като лице, заемащо висша публична длъжност, Станиславова е трябвало да си направи самоотвод.

Срещу Росина Станиславова се водят още две съдебни дела за конфликт на интереси, установени от КПКОНПИ. Едното е за това, че тя е определила сама себе си като ръководител на проект „Патронажна грижа за възрастни хора и лица с увреждания – Компонент 3“ по Оперативна програма “Развитие на човешките ресурси“ 2014-2020 г., сама е определила размера на почасовата ставка за себе си и е избрала екипа за работа по проекта. Наложена й е и  глоба в размер на 15 000 лв. и отнемане в полза на държавата на получената материална облага в размер на 9 981, 46 лв. Второто е за това, че в качеството си на кмет тя е сключила граждански договори с двама адвокати, включително и за участието им в постоянни комисии в Общината, за което им е било изплащано възнаграждение от общинския бюджет. В същото време тя ги е ангажирала да я консултират и представляват пред административни органи и съдилища и в лично качество, съобщават от съда.

Атаките на политици и икономически кръгове срещу мен не са случайни. Това заяви на пресконференция кметицата на столичния район "Красно село" Росина Станиславова. Тя подчерта, че зад нея не стои нито една политическа формация и действията ѝ са продиктувани единствено от закона.

В пресконференцията участие взе и зам.-кметът на района Николай Веселинов. „За мен е очевидно, че през целия този период се осъществява недопустим в нормална правова държава институционален натиск, административен, партийно-политически, финансово-икономически върху дейността на валидно и демократично избран орган на изпълнителна власт”, заяви заместникът на Станиславова.  

„И административният акт на КПКОНПИ, и двете съдебни решения, са публично доказателство за обвързаност на определени лица с партийно-политически и финансово-икономически интереси”, категоричен е Веселинов. Г-жа Станиславова заслужава поздравления, а не укор, защото по време на пандемията ние, с риск за животите си, разнасяхме храна на нуждаещите се, каза заместникът на Росина Станиславова. Според Веселинов „недобронамерени сили искат да използват този публичен пример, за да покажат на своите опоненти какво може да им се случи, ако дръзнат да направят нещо различно от това, което се очаква от тях”. По думите му проектът за социално подпомагане и осигуряване на топъл обяд на нуждаещи се първоначално се е изпълнявал от район „Красно село”. Впоследствие е взето решение Столичната община да управлява проекта, а администрацията на района да следи за нарушения. Веселинов заяви, че сумата, която била осигурена за дезинфектанти по време на пандемията, е около 3.50 лв. дневно за социален работник. Цената на същата услуга, обявена от СО, била 22 лв., твърди той.

С писмо до МТСП и МФ от район „Красно село” предложили проектите да се изпълняват като услуга от общ икономически характер едновременно от различни изпълнители. „Това доведе до промяна на предварителните планове на Столичната община, от които определени лица изглежда не бяха доволни”, каза Веселинов. Това, според зам.-кмета на столичния район, е причината да бъде подаден анонимен донос срещу администрацията и кметицата.

От столичния район заявиха, че са помолили кмета на София Йорданка Фандъкова да направи проверка и публично да огласи резултатите, но до момента това не се е случило, каза още Николай Веселинов, съобщава Nova TV.

 

КОМЕНТАРИ

Няма добавени коментари.

Код за сигурност, въведете кода a2g

FACEBOOK