Върховният административен съд в състав: Голина Матейска – председател, и членове: Тодор Петков и Светослав Славов, обяви, че постановеното решение на Административния съд в Благоевград по казуса с избора на адвокат Костадинка Богданова за общински съветник е правилно и законно.
Според решението на ВАС, което не подлежи на обжалване, Костадинка Богданова трябва да встъпи в мандата си в Общинския съвет в Гоце Делчев като законно избран съветник от ПП ГЕРБ.
Делото бе образувано по жалба на Михаил Ковачев от Гоце Делчев срещу решението на Административния съд в Благоевград, с което изборът му за общински съветник бе обявен за недействителен. Според резултата от проведените на 25 октомври 2015 г. избори за съветници, Общинската избирателна комисия в Гоце Делчев обяви Ковачев, който също е от ГЕРБ, за законно избран парламентарист.
В жалбата си пред ВАС Ковачев твърди, че решението на АС-Благоевград е неправилно поради нарушения на материалния закон и допуснати съществени нарушения на съдопроизводствените правила. Върховните магистрати след разглеждане на преписката по делото обаче посочват, че АС-Благоевград правилно е установил нарушения при отчитане на преференциите за общински съветници.
В протеклото производство, първоинстанционният съд като краен резултат е обявил за недействителен резултата по отношение на Михаил Ковачев - кандидат за общински съветник от листата на ПП ГЕРБ. За да достигне до този извод както АС-Благоевград, така и ВАС е приел, че попълнените в бюлетините преференции за кандидата за общински съветник Михаил Ковачев са по-малко от отчетените от съответните секционни комисии, в които е извършена от съда проверка, поради което за избран следва да се счита следващият от листата на ГЕРБ, а именно - Костадинка Богданова.
Като краен резултат фактите относно 129 преференции за кандидата за общински съветник Михаил Крумов Ковачев са установени правилно. При тези данни е обоснован изводът на съда, че кандидатът за общински съветник Костадинка Богданова е получила 139 валидни преференции, които са повече от 7 на сто от общинската избирателна квота, поради което и с оглед разпоредбата на чл. 454, ал.7 от ИК същата е следвало да бъде обявена за избрана за общински съветник от кандидатската листа на ПП ГЕРБ.