Дядо-Кольовото дърво в село Студена спечели титлата „Дърво с корен 2021”

Снимка: Дядо-Кольовото дърво, с. Студена, общ. Свиленград. Михаил Михайлов

Носи името на собственика на нивата, където расте – Никола Ангелов, известен като дядо Кольо

Вчера беше излъчена онлайн церемонията по обявяване на резултатите и победителите в „Дърво с корен 2021“. На нея станаха известни отличените участници в 12-ото поредното издание на конкурса, търсещ любимите на хората дървета и техните истории. В онлайн гласуването най-голяма подкрепа получи 350-годишният летен дъб край село Студена, номиниран от Община Свиленград, който спечели първото място със 737 гласа и стана носител на титлата „Дърво с корен“ за 2021 г.

Величественото вековно дърво се извисява на височината при входа на Студена и се вижда от цялото село. Носи името на собственика на нивата, където расте – Никола Ангелов, известен като дядо Кольо, който след усилена работа си почивал под дебелата му сянка. Според преданията дъбът е част от гъста гора, намирала се в землището на днешното село. Заради гората и минаващата река там се заселват първите му жители – българи, криещи се от турските набези. Дядо-Кольовото дърво е символ на Студена – посреща завръщащите се у дома негови жители и е стожер на тяхната българщина и вяра.

Наградата за първенеца в конкурса ще бъде предоставена от „Асоциация на арбористите в България“, чиито експерти ще направят оглед на дървото и ще дадат препоръки за обгрижващи мерки. Отличието връчи гл.ас. д-р Евгени Цавков, преподавател по дендрология в Лесотехническия университет и член на журито на конкурса, който обърна внимание на слабо познатия факт, че латинското наименование на вида Quercus в превод означава красиво дърво, и именно тези оцелели през вековете красиви вековни дървета ни напомнят за величието на Старата българска гора. Приза прие арх. Анастас Карчев, кмет на община Свиленград, който изказа благодарност към всички, подкрепили Дядо-Кольовото дърво в онлайн гласуването и допринесли за неговата победа.

В категория „Вековните дървета говорят“ победител е Чинарът на Чучур – 350-годишно дърво, растящо в едноименната местност в центъра на с. Годешево, което зае първото място с 232 гласа. Историята изпрати Валентин Асенов, който разказа, че всяка година под чинара се спуска голяма въжена люлка, на която хората се люлеят за здраве. В миналото там са се провеждали събори, сватби и курбани, организирали са се и борби, на които са се стичали хора от всички околни села да гледат. Наградата връчи доц. д-р Веселка Тончева от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН и член на журито, която сподели любопитни факти около обичая да се залюляват младите, изпълняван и в други краища на страната. Отличието бе прието от Евелина Чолакова, кмет на селото, която благодари и приветства идеята на конкурса, даващ възможност забележителните български дървета да бъдат популяризирани.

В допълнителната категория „Млад природолюбител” журито награди учениците от клуб „Пътешественици из етнографията на Граово“ към СУ „Васил Левски“ и Регионален младежки Raise център в гр. Брезник. Те бяха отличени заради грижите, които полагат за косматия дъб край с. Брезнишки извор, за който местните вярват, че има чудодейна и целителна сила. Младежите вече 4 години редовно почистват мястото от бурната растителност, като имат намерение да поставят и указателна табела.

И тази година журито връчи допълнително специална награда – на учениците от Технологично училище Електронни системи към Технически университет–София, Професионална гимназия по транспорт и енергетика „Хенри Форд“ и 32.СУ „Св. Кл. Охридски“ в София. Те изпратиха историята на своя смърч, който е първото засадено от тях дърво в рамките на начинанието им Collect4life, чиято цел е да събират и рециклират телефони и с парите да засаждат дървета. Журито реши да ги отличи заради проявеното от тях активно отношение към заобикалящата ни среда и вдъхновяващия пример за кауза с мисъл за природата и нашето бъдеще.

Дядо-Кольовото дърво в село Студена става финалист и българският представител в международния конкурс „Европейско дърво на годината 2022”. Той ще започне на 1 февруари и в него със своите национални дървета победители ще се включат общо 16 държави. Онлайн гласуването ще продължи през целия месец на www.treeoftheyear.org. Разчитаме на подкрепата на всички, за да помогнем на българския дъб да заеме достойно място сред любимите дървета на хората от Стария континент.

 

КОМЕНТАРИ

Няма добавени коментари.

Код за сигурност, въведете кода 2xd

FACEBOOK

//