Депутатските заплати остават непроменени, граждани протестираха на два лагера

Снимка: бТВ

ИТН отново настояха за намаляване на партийната субсидия

Парламентът не включи в седмичната си програма предложението на „Изправи се! Мутри вън!“ за точка в дневния ред, предвиждаща редуцирането на депутатските заплати.

От партията настояваха възнагражденията на депутатите да бъдат свити до средната заплата за страната, която по данни на Националния статистически институт (НСИ) за последното тримесечие на 2020 г. е малко под 1500 лева.

След две прегласувания предложението не събра необходимите гласове и не залегна в дневния ред на законодателния орган.

„Едно от най-големите недоволства на хората е именно високото възнаграждение на българските народни представители. В дни като тези, когато бизнесът е на колене, намираме се в социална и икономическа криза, всички хора в неравностойно положение живеят на прага на бедността. Ние трябва да дадем отзвук от тази зала, че можем да бъде солидарни с българските граждани“, аргументира предложението на „Изправи се! Мутри вън!“ Живко Табаков.

Според ГЕРБ пък животът на този парламент ще бъде прекалено кратък, за да се правят подобни и други предложение, за които няма време да бъдат подложени на гласуване на две четения.

„Много е нелепо това, което се случва. Има неща, които този парламент би могъл да реши, но то няма време. Няма да има и второ четене на тези законопроекти. Фундаментални промени се предлагат, при положение, че всички знаем, ние може и да не заседаваме другата седмица. Наблъскали сме дневния ред с някакви точки. Ако г-жа Нинова беше направила правителство, разбирам нещо да се върти, някаква дейност. Ние тук сме в предизборна кампания и превръщаме парламента в посмешище“, посочи Тома Биков.

В хода на дебата се стигна и до някои комични предложения.

„Когато дойде другото Народно събрание, народните представители ще гледат тази точка и ще решат да не получават заплати. Сутрин, преди влизане, по 10 тояги на голо, и така“, пошегува се Йордан Цонев от ДПС.

Вежди Рашидов от своя страна нарече предложението за заплатите "див популизъм". Той също влезе в шеговития тон и предложи: "Който иска да стане депутат, да внася по 1000 лева и никаква заплата, председателят - 3000, а зам.-председателите – по 2000 лева“.

От „Има такъв народ“ внесоха предложение за изменение на Закона за политическите сили, свързан със субсидията на партиите. Филип Станев представи пред депутатите мотивите за това предложение.

По думите му намаляването на партийната субсидия от 8 лева на 1 лев ще спести на българските граждани 21 026 691 лв.

„Предложението цели да зачете волята на българските граждани, изразена на националния референдум, проведен на 6 ноември 2016 г. На него 2 516 957 души отговориха с „да“ на третия въпрос: „Подкрепяте ли годишната държавна субсидия, отпускана за финансиране на политическите партии и коалициите, да бъде 1 лев за един получен действителен глас?“.

По думите на Станев това ще отговори на очакванията на българските граждани за икономия на така важните бюджетни средства.

„Направеното предложение е първа стъпка към привеждане в изпълнение на волята на българските граждани, изразили подкрепа за предложението на референдума с огромно мнозинство“, каза Станев.

„Говори се за принципност и се пренебрегва волята на 2,5 милиона български граждани. Политическите партии правят всякакви мишморцове, за да не изпълнят тяхната воля. Партия „Има такъв народ“ има 10 лв. членски внос, някои от вас имат 2 лв. на година и се издържат от парите на хората. Субсидията  е проблем на партиите. Хората казаха колко биха давали за издръжка на партиите и това е 1 лев на глас, всичко останало е алчност“, каза от своя страна Тошко Йорданов от „Има такъв народ“.

„Този популизъм няма да мине. Предложих почти на шега, но не толкова на шега, въобще, за да влезете в парламента да пращате. А колкото до народолюбието, вашият лидер доста забогатя напоследък, докато се подиграваше с хората. Аз ви моля да подарявате по едно ферари на българския народ. Няма да е лошо, замогнахте се. Вие не можахте с шоуто да се харесате, искате с пари да се харесате“, коментира Вежди Рашидов.

 
 
 
 

Пламен Данаилов от „Има такъв народ“ контрира, че всъщност става въпрос за доверие и призова депутатите, ако искат да спечелят доверието на хората, да гласуват за 1 лев субсидия.

Росица Кирова от ГЕРБ заяви, че ще подкрепят това предложение, но не, за да бъдат популисти, а защото "такава е волята на гражданите, изразена на референдума". Според Кирова обаче преди това трябват законодателни промени и начин, по който прозрачно да бъдат финансирани партиите, когато тази субсидия стане 1 лев.

Румен Христов от своя страна обяви, че СДС няма да подкрепи предложението за 1 лев субсидия.

"Издържането на формация без субсидия е нещо много трудно. СДС има малко повече от 8500 членове, нашият членски внос е 1 лев на месец или 12 лв. на година. Средства, които не стигат почти за нищо. Още повече, че непарламентарно представените партии нямат право на помощ по отношение на офиси", заяви още Христов.

Според Явор Божанков от БСП този законодателен подход е във вреда на демократичния процес и политическия плурализъм.

Йордан Цонев припомни позицията на ДПС, която по думите му е „изключително последователна, много ясно аргументирана и много точна“.

„Ние не смятаме, че с 1 лев наистина финансираме каквито и да било разходи на политическите партии. Правили сме сметка на разходите и то по пера. Ние мислим, че този размер от 1 лев просто мимикрия на публично финансиране. Той не покрива никакви разходи и е абсолютно излишен“, каза Цонев.

Мая Манолова от „Изправи се! Мутри вън!“ заяви, че ще подкрепят намаляването на партийната субсидия, защото така е поискал българския народ.

"Икономиите, до които ще доведе намаляването на субсидията, никак не са малки – 21 млн. на годишна база. Това са парите за пълноценно функциониране на закона за лична помощ за хората с увреждания. Това ще е и знак за солидарност на партиите към българските граждани", добави Манолова.

Протест и контрапротест в "Триъгълника на властта".

Недоволството е разделено на два лагера - едното е под прозорците на Президентството. Събрали са се граждани със знамена и плакати.

Протестът организиран от председателя на федерацията по ММА Станислав Недков-Стъки. Още във вторник Недков призова хората да излязат и “да заменят чалгата с хорото”.

Въпреки призивите на премиера в оставка Бойко Борисов симпатизантите на ГЕРБ да не излизат на "Дондуков" 2, протестът днес все пак се състоя.

Междувременно на няколко метра - пред Министерския съвет, са се събрали протестиращи срещу ГЕРБ.

Стотици полицаи охраняват двата протеста. Засега недоволството минава без ескалация на напрежението./ бТВ

 

 

КОМЕНТАРИ

Няма добавени коментари.

Код за сигурност, въведете кода sj2

FACEBOOK