Още за гласуването на сънародниците ни в САЩ

Избирателната секция във Вашингтон - 2 април 2023 г. Снимка: Младен Петков

Българи споделят впечатленията си от изборния ден

Гласуването на предсрочния парламентарен вот в метрорайона на американската столица премина спокойно, като конкретно в секцията в посолството бяха подадени по неофициални наблюдения около 440 бюлетини, което e по-малко от миналите избори, когато е имало около 520 гласа. В същото време на около 30 минути от американската столица бе отворена и друга секция, все още оттам не са оповестени всички официални данни, но нагласите са за като цяла по-слаба активност, предаде БНР.

Това може би е индикатор за по-слаба активност и на други места, защото по принцип секцията във Вашингтон е една от тези с най-активните избиратели. Очакванията са за по-малко избиратели, въпреки че на няколко пъти по обед и следобед се образуваха опашки и имаше хора, които казаха, че са чакали между 40 минути до час, за да гласуват.  

Евелина Хопсън, която каза, че е чакала около 45 минути, поясни: 

"Според мен просто сравнително бавно вътре се движеха нещата. Разделиха ни на две опашки - за хората с хартиена бюлетина и за тези, които искат да гласуват с машина. Аз лично казах, където е по-бързо, там да мина". 

В секцията имаше една машина и това е довело до забавянето.  

Сред темите, които избирателите набелязаха като важни, бяха корупцията, икономиката и външната политика: 

"Евроатлантическите ценности на България и ориентация. Не може в най-бедната държава в Европейския съюз да няма един осъден политик. Това е абсурд, абсурд! Искам да видя осъден политик в България, осъдени политици в затвора. Искам да видя, че другите политици си вършат съвестно работа, защото има някаква отговорност и наказуемост. За това гласувах аз. Искам България да спре да стои на два стола. Не може България да стои и на изток, и на Запад и да очакват добри инвестиции", заяви един избирател, който пожела да остане анонимен.  

Нина Огнянова заяви, че е гласувала по същия начин, както и миналия път:  

"Ще видим какво ще се получи този път. Да се надяваме, че ще имаме парламент, който да се задържи. Искаме нещо по-различно. Искаме борба с корупцията. Искаме по нов начин да се следват политиките в България, да се променят някои неща. Този вот, който да задвижи една промяна, която да идва от младите хора. За това гласувах аз." 

Огнянова отговори така на въпроса за регистрираното покачване в Съединените щати на броя на тези, гласували с "не подкрепям никого" на вота през октомври: 

"Според мен това е много глупаво да се постави такъв вот, защото, като не гласуваш за никого, ти фактически казваш: "Не ме интересува какво се случва в тая страна." 

Иван настоя за промяна, която да включва борба с корупцията и също: 

"Едно нещо бих казал, ако някой ме слуша по това предаване. Живеех в Швейцария и се прибрах в България с кола. Карах из цяла Европа, даже и през Сърбия минах, където имаха война хората. Много хубави пътища и магистрали направени. От границата, като влезнах в България, ми беше ужас. Ще си потроша колата. Как може такова нещо?"

Темата за Украйна също бе в съзнанието на някои гласоподаватели като Ивайло Гачев, който каза, че е гласувал различно от миналия вот: 

"Войната в Украйна промени решението ми  за кого да гласувам. Смятам, че много от партиите водят пагубна политика за нашата държава. И днес пуснах гласа си за партия, която поне на думи не изглежда, че се стреми да ни вкара в конфликта, който се случва в тази част от света."

Сред дошлите да гласуват в посолството бе и Моника Евстатиева от Американското обществено радио, която живее в Съединените щати от 17 години и гласува всеки път:  

"Аз съм журналист и вярвам в демокрацията. Разбира се, че ще гласувам всеки път. Сега последните 2 години това ми е 5-и път и, разбира се, е много по-сложно. Днес имахме само една машина, имаше много по-дълга опашка. Но трябва да изразяваш демократичния си глас." 

Евстатиева коментира и увеличения брой на миналите избори на гласувалите „не подкрепям никого:“  

"Хората според мен са загубили малко надеждата, че нещо може да се случи, защото в продължение на 2 години коалиционно правителство се опитва да бъде сформирано и не може да се случи това. И ние виждаме през последните две години някои тенденции, които са много притеснителни. Една от които е, че България я заплашва малко да се изолира от Запада с различни мнения, които не са много сходни с тези на Европейския съюз и на Щатите. И от друга страна, хората също така малко са загубили вяра, че има въобще възможност политиците в България да направят достатъчно компромиси, за да можем всъщност да продължим напред." 

Все още няма официални резултати от САЩ. На миналите избори през октомври там водещи бяха "Продължаваме промяната", последвани от Възраждане и "Демократична България" - обединение. Гласували тогава бяха около 10 300, което е сравнително добра за САЩ активност.

Рекорден интерес бе отбелязан през ноември 2021 от близо 11 200 души. По принцип е необичайно гласовете в Америка да минат 10 хиляди, но дори рекордните над 11 хиляди на фона на общата картина не е много, като се има предвид, че по неофициални данни българите в Америка са около 350 хиляди.

 

КОМЕНТАРИ

Няма добавени коментари.

Код за сигурност, въведете кода 9kd

FACEBOOK