КТ „Подкрепа“: Сивата икономика е сред основните проблеми

Снимка: БСП

В момента пари в страната има - и те са в много малко ръце

„Неприемливо е, че работниците на труда отново ще платят цената на поредната криза. Големият проблем със сигурност продължава да бъде заплащането, което, на фона на инфлацията, която наблюдаваме последните две години, ограничава значително реалната работна заплата. Има и други проблеми, които са свързани. Един от тях е огромната сива икономика, а доклад от края на миналата година на Европейския парламент ни поставя на първо място в цяла Европа с 33,1% сива икономика“. Това заяви Даниела Пенкова – икономически експерт на КТ „Подкрепа“ по време на Кръглата маса на тема „Съвременни предизвикателства пред хората на труда“, организирана от ПГ на „БСП за България“ по повод Деня на труда. 

Тя посочи, че за синдикатите това е един от основните проблеми – първо, защото засяга правата на всички работници: „Те губят от техните социални права, заради това, че са били осигурявани на минимална работна заплата или защото работят без да се плащат осигуровки“, обясни Пенкова.

По думите на Пенкова сивата икономика се дължи на структурата на данъчна система в страната, която предизвиква и принуждава работодателите да създават сива икономика, съобщават от пресцентъра на партията. Тя представи два метода как това се осъществява: „Единият е чрез данък печалба – обявяват се по-ниски заплати, а парите, които ще се използват за изплащане в плик се обявяват като печалба, плащат се данък печалба и дивидент от 5%.

И по този начин работодателят си спестява 32,7% осигуровки. Другото го плащат в плик и работникът изгубва своите социални права. Вторият начин е поради наличието на максимален осигурителен доход“, обясни икономическият експерт на КТ „Подкрепа, добавяйки, че според изследване, което са провели, в 16 от европейските държави няма максимален осигурителен доход, а се плащат осигуровки върху всички получени доходи,  а в държавите, в които има такъв, той е много по-висок от нашия и е организиран на годишна, а не на месечна база.

„Само за 2022 г., при 33,1% сива икономика и 165 млрд. БВП, ние сме имали сива икономика, която тежи 54,7 млрд. лв. Изчислихме като загуби от осигуровки, данъци, на базата на тази недекларирана икономика – това са 21,6 млрд. лв. загуби за миналата година“, каза още Пенкова. 

„Искам да напомня на всички вас, че в момента по така предложения бюджет от страна на служебното правителство се говори за замразяване на доходите, на пенсии и се говори за вземане отново на един държавен дълг, който, ако само променим и направим една европейска данъчна система, няма да е необходимо да го вземаме изобщо и ще ни останат предостатъчно средства, тъй като сивата икономика ще замре в момента, в който премахнем данъчните инструменти, които позволяват да се плаща под масата, да създават сива икономика и да не декларират необходимото и да заплащат осигуровките“, посочи икономическият експерт. 

Даниела Пенкова изказа благодарност към лидера на БСП и парламентарната група на социалистите, че са изразили готовност на базата на изложеното по време на кръглата маса да предприемат необходимата законодателна инициатива. Тя изрази надежда  да има законодателна инициатива и по отношение на въвеждането на европейската директива относно адекватните работни заплати и призова да се мисли  върху всички формули, които да гарантират адекватно заплащане за работещите. 

„В момента пари в страната има -  и те са в много малко ръце. Достатъчно е да отворим данните на БНБ по отношение на спестяванията, за да видим, че неравенството в страната е голямо. Този проблем се отразява на всички работници – липсват социалните политики. Знаем къде са парите и е време да отидем да ги вземем оттам, където се намират“, каза в заключение икономическият експерт на КТ „Подкрепа“.

 

КОМЕНТАРИ

Няма добавени коментари.

Код за сигурност, въведете кода aa6

FACEBOOK