Боряна Калейн спечели втора индивидуална квота за Париж 2024

Снимка: Анна Недкова - БФХГ

Още три финала за България на СП

Боряна Калейн и Стилияна Николова ще играят на още три финала на отделните уреди на 40-о Световно първенство по художествена гимнастика в испанския град Валенсия. Освен това двете грации се класират за финала на индивидуалния многобой в събота, а Калейн спечели втора индивидуална квота за олимпийските игри в Париж 2024.

Абсолютната европейска шампионка от Баку 2023 Боряна Калейн, която снощи завърши четвърта на обръч и на топка, по-късно тази вечер е сред финалистките на бухалки и на лента. Тя представи много силно своите композиции и получи от 33.450 точки на бухалки (16.400 за трудност) и 32.050 точки на лента (15.400 за трудност). Така българката влиза на финалите съответно с втора и с трета по сила оценки, а освен това взе и олимпийска квота.

Така България ще бъде представена от две индивидуалистки и ансамбъл в Париж 2024. Страната ни вече имаше завоювани две квоти от Стилияна Николова и ансамбъл жени от Световното първенство миналата година в София.

Бронзовата медалистка на топка Стилияна Николова беше безапелационна в своите рокендрол бухалки и е с най-висока оценка от 34.450 точки, от които 17.500 за трудност.

Другата българска участничка Ева Брезалиева завърза възел на лентата си още в началото и не успя да се пребори за място на финала. Тя беше оценена от съдиите с 29.650 точки, което я изпрати на 19-а позиция, а само първите осем печелят право да се борят за отличията.

За Брезалиева това беше дебют на Световно първенство по художествена гимнастика при жените.

С първа по сила оценка от 32.850 точки на лента е Дария Варфоломеев (Германия), която снощи стана световна шампионка на обръч и на топка.

Стилияна Николова и Боряна Калейн се класират за финала на индивидуалния многобой, който е в събота. Николова спечели квалификациите със сбор от 104.300 точки, а Калейн е на четвърто място със 101.450. Втора и трета са съответно Варфоломеев със 102.600 точки и София Рафаели (Италия) със 101.800 точки.

Световното първенство продължава тази вечер от 22.00 часа с финалите на бухалки и на лента.

Във временното подреждане за отборната титла България продължава да води със сбор от 267.450 точки, преди Германия с 261.950 и Италия с 255.700 точки. Общата оценка се формира от осемте резултата на индивидуалните състезателки и двете на ансамбъла.

Шампионатът във Валенсия е и олимпийска квалификация за Париж 2024, а квоти получават първите 14 гимнастички от квалификациите за многобоя и петте най-добри ансамбъла без България, Испания и Израел, които имат от София 2022.

Утре първенството ще продължи с квалификации/финал на многобоя при ансамблите, след което ще бъдат наградени и призьорите в отборната надпревара. Българският ансамбъл е във втория поток, който започва в 19.00 часа българско време. В тази група са още тимовете на Италия, Азербайджан, Израел, Украйна и други.

Пълен списък с индивидуалните гимнастички, спечелили квоти за Игрите в Париж (квотите не са поименни)

1. Италия 1 (София Рафаели, СП София 2022)

2. Германия 1 (Даря Варфоломеев, СП София 2022)