Цанко Цанков: Плуването в Тихия океан беше най-тежкото нещо в живота ми

Снимка: Фейсбук, Цанко Цанков

За догодина плувецът предвижда още два маратона

Днес се навършва една година, откакто Цанко Цанков преплува Гибралтарския проток – неговият първи маратон в открити води от веригата Oceans 7. А преди дни той преплува и тихоокеанския проток между остров Каталина и брега на американския щат Калифорния. По този начин той задмина Петър Стойчев, който има само един маратон в открити води – на Ламанша, пише БНР.

Къде е било по-трудно – в почти 4-те часа в Гибралтар, или при сегашните над 10 часа плуване? „Преплуването на остров Каталина беше най-тежкото ми преживяване, твърди Цанко. – Заради ниските температури получих хипотермия твърде рано – някъде към втория час. И единственото, което можех да направя, е да вдигна скоростта. Отделно са теченията и нощното плуване, което създава дезориентация. Но никога не съм си мислил да се откажа. А и спиране за 10-15 секунди след това не позволява на плувеца да продължи. Там плуването беше възможно единствено през нощта, защото през деня излизат много високи вълни. Отделно в района има и доста акули – заради тюлените. Възстановяването ми все ще продължава, аз съм си дал 15 дни почивка. Иначе в първите часове минах с джакузи с гореща вода – около 50 градуса, плюс аспирин.“

Цанко беше приютен от българи в Лос Анджелис, като гостоприемството подпомогна скромния бюджет на експедицията. „Българите там са по-задружни, отколкото тук, разказва той. – Получихме огромна подкрепа от тях, бяхме приети и от консула.“

За догодина плувецът предвижда още два маратона. „Единият ще е протокът Кук в Австралия и Нова Зеландия, втория ще го мислим допълнително“, обяснява той.

Цанко коментира и успехите на Петър Мицин през тази година, за последно той спечели титла на световното първенство за юноши в Израел: „Познавам го, той е изключителен плувец. Изумен съм от скоростта, техниката и издръжливостта, които притежава.“

За трансформациите един плувец да смени басейна с открити води и обратно, той твърди: „Аз съм живият пример, че е възможно от басейна да отидеш в открити води. Това е по-лесното, обратният преход е много по-труден и мисля, че не е възможен.“

Само свободният стил ли се използв в откри води? „В 99 процента от времето плувам свободен стил, понякога мога да си позволя няколко загребвания на бруст, за да отида до мясотто, където да приема напитка, или едно-две загребвания по гръб, докато консумирам.“

 

КОМЕНТАРИ

Няма добавени коментари.

Код за сигурност, въведете кода aa6

FACEBOOK