ЕК одобри българска схема за държавна помощ за земеделски стопани

Снимка: Pixabay

Размерът на помощта е приблизително 61,3 милиона евро

Европейската комисия одобри българска схема в размер на приблизително 61,3 милиона евро (120 милиона лева) за подпомагане на земеделските стопани, производителите на зърно и маслодайни култури в контекста на войната на Русия срещу Украйна. Схемата беше одобрена съгласно Временната мярка за държавна помощ при кризи и преход, приета от Комисията 9 март 2023 година и изменена 20 ноември 2023 г., за да се подкрепят мерки в сектори, които са от ключово значение за ускоряване на екологичния преход и намаляване на зависимостта от горива.

Съгласно схемата, подкрепата ще се състои от помощ в ограничен размер под формата на преки безвъзмездни средства. Мярката ще бъде отворена за производители на пшеница, ечемик, рапица, царевица и слънчоглед, които са изложени на риск от загуба на финансова ликвидност поради трудностите на селскостопанския пазар, предизвикани от войната на Русия срещу Украйна.

По-специално, съгласно българската схема, помощта 1) няма да надвишава 280 000 евро на бенефициер; и 2) ще бъде предоставена не по-късно от 30 юни 2024 г. Комисията стигна до заключението, че схемата е необходима, подходяща и пропорционална за преодоляването на сериозни затруднения в икономиката на държава членка в съответствие с член 107, параграф 3, буква б) от ДФЕС и условията, определени във Временната рамка за мерки при кризи и преход. Въз основа на това Комисията одобри схемата съгласно правилата на ЕС за държавната помощ.

Повече информация относно временната рамка при кризи и преход и други действия, предприети от Комисията за справяне с икономическото въздействие на войната на Русия срещу Украйна и за насърчаване на прехода към икономика с нулеви нетни емисии, може да бъде намерена на следния линк: https://competition-policy.ec.europa.eu/state-aid/temporary-crisis-and-transition-framework_en.

Неповерителната версия на решението ще бъде представена под No SA.112832 в регистъра на държавните помощи на уебсайта за конкуренция на ЕК, след като евентуалните въпроси, свързани с поверителността, бъдат решени.

 

КОМЕНТАРИ

Няма добавени коментари.

Код за сигурност, въведете кода 2xf

FACEBOOK