Огнеборци разиграха тактическо обучение на тема „Пожар във влак с пътници“

Снимки: МВР

Сценарият, по който екипите действаха в нощните часове, бе пожар по време на движение в последния за деня влак

В учението, организирано от Столичната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“, участваха екипи на СДВР, ЦСМП - София, БЧК и Дирекция „Аварийна помощ и превенция“ към Столичната община. Целта на полевата тренировка бе да се тества взаимодействието между СДПБЗН и съставните части на Единната спасителна система (ЕСС) с оглед отработване на функционалните задължения, уменията по координация и ръководство на силите и средствата, както и готовността за реагиране на участващите в учението и спазването на изискванията за безопасност при произшествия в метро, съобщават от Министерство на вътрешните работи.

Сценарият, по който екипите действаха в нощните часове, бе пожар по време на движение в последния за деня влак по трета метролиния в посока от кв. „Горна Баня“ към кв. „Хаджи Димитър“. Огънят възниква вследствие късо съединение в електрическата система и започва бързо да се разпространява, съпроводен с димоотделяне. Машинистът пръв установява пожара, изключва пантографа и спира влака в района на метростанция „Красно село“, след което веднага сигнализира за инцидента. Пътници във влака също съобщават за задимяване на единния телефон за спешни повиквания 112.

Незабавно е организирано изпращането на сили и средства на СДПБЗН, като директорът на столичната пожарна изисква и включването на съставните части на  ЕСС  в София. Предприети са първоначални действия за спасяване и евакуиране на пострадали, последователно са насочени и допълнителни екипи. Директорът на СДПБЗН сформира временен оперативен щаб на СДПБЗН и изисква от ръководителя сформиране на оперативни участъци – за евакуиране, за гасене на пожара, за изграждане на пунктове за оказване на медицинска и психологическа помощ, триаж и транспортиране на пострадали до болнични заведения. Пожарът във влака е локализиран, извършен е повторен оглед на перона и района на метростанцията за наличие на пътници, които да бъдат евакуирани.

След края на учението беше дадена висока оценка за степента на подготовка и отчетени добра съвместимост, оперативност, умения по координация и готовност за реакция при възникване на произшествия. Постигната бе една от основните цели на практическите учения – повишаване на знанията и уменията на всички участници в Единната спасителна система.

 

КОМЕНТАРИ

Няма добавени коментари.

Код за сигурност, въведете кода 9kd

FACEBOOK