Всички при Радев: Обсъдиха ситуацията с българите на отвлечените кораби

Снимка: Президентство

Световни гиганти спират доставките, още един плавателен съд е похитен

Държавният глава Румен Радев проведе днес среща в президентската институция със заместник-министър председателя и министър на външните работи Мария Габриел и ръководителите на службите за сигурност за обстановката в Близкия Изток и състоянието на българските граждани, които са част от екипажите на отвлечените в региона кораби „Galaxy Leader“ и „Руен“, съобщават от прессекретариата на Президенството.

По време на срещата бяха обсъдени предприетите от страната ни дипломатически действия за своевременното информиране на българската държава за състоянието на сънародниците ни, както и възможностите за задълбочаване на комуникацията и координацията на България с партньорите ни по тези случаи.

Иранските власти работят за освобождаването на похитения от йеменските бунтовници хуси в Червено море кораб „Galaxy Leader”, чийто оператор е японската компания „Нипон Юсен”. Това заяви иранският заместник-министър на външните работи Али Багери Кани в интервю за японския телевизионен канал Ен Ейч Кей, съобщава БТА.

„Иран е в контакт с хусите по този въпрос и възнамерява да продължи съответните действия, докато въпросът за освобождаването не бъде решен”, подчерта заместник-министърът, цитиран от ТАСС.

Агенцията припомня, че на 3 декември японският премиер Фумио Кишида призова по време на телефонен разговор иранския президент Ебрахим Раиси да поиска от хусите освобождаването на задържания от тях кораб.

В интервюто за Ен Ейч Кей той засегна и положението в Ивицата Газа, като отбеляза, че „Япония може да окаже натиск върху САЩ и Израел да прекратят престъпните действия срещу местните жители”.

На 19 ноември телевизия „Ал Хадат” цитира източници, според които хусите са задържали израелския товарен кораб „Galaxy Leader” с екипаж от 22-ма души във водите на Аденския залив. Говорителят на бунтовниците Яхия Сария потвърди информацията, като уточни, че корабът е бил изтеглен на буксир до йеменския бряг, а екипажът е бил задържан. Израелските власти осъдиха пленяването на кораба, като обвиниха Иран. Пресслужбата на израелската армия отрече корабът да е израелски.

Според службата за морски трафик корабът е пътувал под бахамски флаг. По-късно агенция „Киодо” информира, че оператор на „Galaxy Leader” е японската компания „Нипон Юсен” и че на борда е имало 25-членен екип, състоящ се от граждани на България, Мексико, Румъния, Украйна и Филипините. Граждани на Израел и Япония в екипажа не е имало.

Плавателният съд принадлежи на британска компания. На 29 ноември говорителят на хусите Мохамед Абдел Салам заяви, че те са разрешили на членовете на екипажа да се свържат със семействата си. 

Корабът "Суон Атлантик" беше нападнат днес в южната част на Червено море. По плавателния съд са изстреляни неуточнен брой снаряди от териториите в Йемен, контролирани от шиитските бунтовници хуси. Това съобщиха пред Ройтерс американски официални представители.

Агенцията припомня, че това е поредната атака срещу кораби, плаващи в Червено море, от началото на войната между Израел и радикалното палестинско движение Хамас. Военният кораб на САЩ "Карни" се е отзовал на сигнала за помощ, подаден от "Суон Атлантик", и се е отправил към него, добавиха те.

Корабът "Суон Атлантик" е танкер, превозващ химикали, и е собственост на норвежката компания "Инвентор Кемикъл танкерс". От компанията заявиха за Ройтерс, че корабът е бил поразен с неидентифициран обект по време на атаката в Червено море, но никой от екипажа не е бил ранен.

Корабът е превозвал растителни масла и е държал курс към остров Реюнион в Индийския океан.

За момента никой не е поел отговорност за атаката, но според американски представители снарядите са изстреляни от район в Йемен, контролиран именно от хусите. Бунтовниците от това йеменско племе атакуват главно преминаващи през протока Баб ел Мандеб кораби в отговор на израелското настъпление в ивицата Газа, последвало изненадващата атака на Хамас на 7 октомври.

Хусите обявиха, че нападат плавателни съдове, свързани с Израел, и предупреждават те да не преминават през стратегическия проток Баб ел Мандеб. На свой ред Елган посочва, че "Инвентор Кемикъл танкерс" няма отношения с Израел.

По-рано днес британска агенция за морска безопасност информира, че е получила съобщение за "потенциална експлозия" на 2 морски мили (близо 4 километра) от кораб, преминаващ през Баб ел Мандеб на 30 морски мили южно от йеменския пристанищен град Мока. В отделно известие агенцията "Юнайтед кингдъм маритийм трейд опърейшънс" каза, че е била информирана и за още два случая, съответно на 30 морски мили северозападно и на 34 морски мили югоизточно от град Мока.

Ройтерс отбелязва, че в съобщенията не се съдържа друга информация и не е ясно дали някой от въпросните инциденти e всъщност този с кораба "Суон Атлантик".

Британски петролен гигант БиПи е поредният, който обяви, че спира всички доставки на петрол през Червено море заради нападенията на хутите. Решението е временно и е заради влошената ситуация със сигурността, посочват от компанията.

По-рано най-големите световни компании за контейнерни превози в света като MSC и A.P. Moller-Maersk съобщиха, че временно спират преминаването на корабите си през Суецкия канал и Червено море заради зачестилите атаки на йеменските бунтовници. 55 кораба са пренасочили курса си към нос Добра надежда в Южна Африка от 19 ноември заради напрежението, по данни на египетската служба, отговаряща за движението на плавателни съдове през Суец.

 

КОМЕНТАРИ

Няма добавени коментари.

Код за сигурност, въведете кода 7jk

FACEBOOK

//