Домовете в Ягода – Йотова с остра критика към държавата и институциите

Снимка: Infomreja.bg

Вицепрезидентът с остра критика към институциите след разкритията в село Ягода, където 75 души бяха държани в нечовешки условия

Конвергентните доклади показаха, че единствената институция, която е свършила своята работа по подготовката на страната за въвеждане на еврото, е Българската народна банка. Към нея няма никакви забележки. Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова пред журналисти в Казанлък, където беше гост на Празника на розата. Йотова изтъкна, че предстои много работа на българските институции предвид тежките констатации в докладите – за стабилността в страната, качеството на управление, социалните дисбаланси.

Като израз на свободната воля на хората вицепрезидентът определи протестите срещу еврото в цялата страна. „Тяхното заглушаване и изключително унизителното броене на числеността им сякаш сме поданици, а не граждани, за мен е недопустимо. Трябва да се уважава мнението на всеки човек, излязъл да протестира. Винаги такава е била моята политика“, подчерта Йотова.

Помолена да коментира разкритията за нелегални домове за възрастни хора в старозагорското село Ягода, където обитателите са подлагани на нечовешко отношение, вицепрезидентът посочи, че държавата трябва да влезе с цялата си мощ и възможности за контрол в този тип услуги. Йотова определи случая като тежка диагноза за обществото и българските институции. „След първоначалните впечатления от случая отново си помислих къде е българската държава и къде са българските институции и как е възможно това да бъде допускано. Разбираме, че тази трагедия не е от вчера. Къде са социалните служби, къде е контролът?“, запита тя.

Във връзка с разкритията, които отложиха гласуването в Европейския парламент на доклада за напредъка на Република Северна Македония, вицепрезидентът заяви, че българското правителство трябва да настоява за разкриване на всички факти по случая. Тя посочи, че Скопие се отдалечава от членство в Европейския съюз с политиката, която води – продължаващ език на омразата и кражба на българска история. Илияна Йотова беше категорична, че България не бива да допуска преразглеждане на вече приети европейски решения за условията, при които Северна Македония може да започне преговори за членство.

 

КОМЕНТАРИ

Няма добавени коментари.

Код за сигурност, въведете кода 2za

FACEBOOK