С „Евангелие по Ф. М. Достоевски“ откриват Балканския театрален фестивал в Благоевград

Снимка: ДТ - Благоевград

Представлението е на Сръбския народен театър

Четвъртото издание на Балканския театрален фестивал се открива на 1 ноември в Благоевград със спектакъла „Евангелие по Ф. М. Достоевски“ на Сръбски народен театър – Нови Сад, поставен от един от най-значимите европейски режисьори днес — Йерней Лоренци.

За спектакъла

„Евангелие по Ф. М. Достоевски“ е поетична сценична мозайка, която вплита ключови мотиви и фрагменти от творчеството на Достоевски („Престъпление и наказание“, „Братя Карамазови“, „Бесове“, „Унижени и оскърбени“). Лоренци превръща текста в сценичен ритуал – с ритъм на дишане, редуване на тишина и изблици, минимализъм и силно телесно присъствие. Вместо „да играят“ персонажи, актьорите разказват и преживяват техните истории, като канят зрителя в пространство на осъзнаване, вяра и съпричастност.

За режисьора

Йерней Лоренци е един от най-известните европейски режисьори – словенец, преподавател и търсен гост на водещи сцени и международни фестивали. От знаковите му творби са „Илиада“, „Мъртвият идва за любимата си“ и „Орфей“ (НТ „Иван Вазов“, 2022) — многократно награждаван. Той работи като изследовател: събира екипа около идея, която постепенно „диша“ на сцената. Лоренци кани публиката да усеща – тишината и музиката, думите и телата на актьорите, които заедно рисуват картина, в която всеки зрител намира своето значение. Това не е просто театър, а среща, която продължава да ви мисли и след аплодисментите.

Билети и информация

Официалното откриване е от 19:00 ч. на пл. „Георги Измирлиев“ (вход свободен), а спектакълът започва в 20:00 ч. на сцената на Драматичен театър „Никола Вапцаров“ – Благоевград. Представлението е със субтитри на български език.

Билети могат да се закупят от касата на театъра или онлайн на dtblagoevgrad.com.

Балкански театрален фестивал събира изключителни трупи и режисьори от България, Сърбия, Северна Македония и Румъния, за да представи най-силните театрални търсения на региона.

От 1 до 7 ноември Благоевград ще бъде сцена на културен диалог и сценични експерименти, с по едно представление всяка вечер и специални съпътстващи събития.

Балкански театрален фестивал е реализиран с финансовата подкрепа на Министерство на културата и Национален фонд „Култура“ – програма „Фестивали“ 2024.

ЕТО И ПРОГРАМАТА: 

▪︎1 ноември ▪︎

ОТКРИВАНЕ
19.00 часа
/площад "Георги Измирлиев"/
вход свободен
20.00 часа
ЕВАНГЕЛИЕ ПО Ф. М. ДОСТОЕВСКИ - спектакъл на Йерней Лоренци
спектакъл на Сръбски Народен театър
________
▪︎2 ноември▪︎
19.00 часа
ДРАКУЛА
по Брам Стокър, режисьор Стайко Мурджев
Драматичен театър "Никола Вапцаров" - Благоевград
________
▪︎3 ноември▪︎
19.00 часа
МЕДЕЯ
по Еврипид, режисьор Деклан Донелан
спектакъл на Народен театър „Иван Вазов“
________
▪︎4 ноември▪︎
19.00 часа
КОЙ УБИ БАЩА МИ?
по романа на Едуард Луи, режисьор Андрей Маджери
спектакъл на Театър "Метрополис" - Букурещ, Румъния
________
▪︎5 ноември▪︎
19.00 часа
СЛЕПЦИТЕ
по Морис Метерелин, режисьор Кендрим Рияни
спектакъл на Турски театър - Скопие, Северна Македония
________
▪︎6 ноември▪︎
19.00 часа
ВЕЛИКА
от Тони Макнамара, режисьор Стайко Мурджев
спектакъл на Малък градски театър "Зад канала"
________
▪︎7 ноември▪︎
19.00 часа
ЖЕНАТА НА ХАСАН АГА
спектакъл на Андраш Урбан
спектакъл на Театър Нови Сад - Сърбия
________

 

КОМЕНТАРИ

Няма добавени коментари.

Код за сигурност, въведете кода 2xd

FACEBOOK