Стилияна Николова поведе в многобоя на ЕП

Снимка: БТА

Калейн е пета, България е лидер в отборното класиране

Стилияна Николова поведе в класирането за финала на многобоя, а Боряна Калейн е пета до момента на 40-ото европейско първенство по художествена гимнастика в унгарската столица Будапеща. Българките изиграха съчетанията си с топка и с обръч като част от първата от общо четири групи в квалификациите при жените днес на шампионата, съобщава БНР.

Калейн, която е европейска шампионка в многобоя от Баку 2023, стартира с топка, но допусна грешка и получи от съдиите 30.050 точки (15.3 трудност, 7.100 изпълнение, 7.700 артистичност и 0.050 наказание). До момента след първата ротация тя е с девета по сила оценка, което означава, че няма да попадне на финала на този уред. На обръч обаче Боряна Калейн показа класата си, изпълни отлично композицията си и има най-високата оценка до момента 36.550 (19.8, 8.400, 8.450, 0.100) точки.

Николова също започна с топка и имаше лека неточност. Тя беше оценена с 33.500 (17.8, 7.550, 8.150), което я поставя трета на този уред във временното класиране. На обръч българката беше по-категорична и след страхотното си изпълнение има 35.950 (19.1, 8.400, 8.450), което я нарежда втора след Калейн.

В квалификацията за многобоя Стилияна Николова е начело до момента с 69.450 (35.950 на обръч и 33.500 на топка), пред Таисия Онофричук (Украйна) с 68.050, Фани Пигницки (Унгария) с 67.00 точки и други. Калейн е пета с 66.600 (36.550 и 30.050).  За финала в индивидуалния многобой, който ще се проведе в събота, се класират най-добрите 24 гимнастички, като се сумират най-добрите три резултата от квалификацията. Утре със съчетание с бухалки ще участва Боряна Калейн, а с лента - Стилияна Николова. Дебют на Европейско първенство във възраст жени ще направи Елвира Краснобаева с бухалки и с лента.

В отборното класиране България поведе след първата група със 136.050 точки, пред Германия с 134.850 и домакините от Унгария с 131.050 точки. За определяне на отборния шампион се зачитат всички осем резултата от квалификациите плюс двата на ансамбъла.

Според регламента, квалификациите важат за класиране на финал в многобоя, за финалите на отделните уреди и за отборното класиране при жените.

Предстоят съчетанията от групи B, C и D, след което ще станат ясни финалистките на обръч и на топка.