Избори номер 7: Редим 51-вия парламент

Снимка: Infomreja.bg

4858 кандидати са кандидатите за народни представители

24 партии и 9 коалиции ще участват в изборите за състав на 51-вото Народно събрание.

4858 кандидати са кандидатите за народни представители. 1378 са жени, а 3480 мъже.

1172 са кандидатите, регистрирани в два многомандатни района.

12 640 СИК са заявени в ЦИК като места за гласуване в страната и в чужбина.

9353 секции в страната ще разполагат с машини, а 157 са машините зад граница.

719 са СИК-овете извън страна – в 57 държави.

710 са секциите на този етап, в общо 57 държави, като в Украйна, Ливан, Израел, Иран секции няма да има. В съседна Турция отново има най-много - 168, а в Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия те са 112.

ЦИК определи 66 секции да се разкрият във Федерална република Германия и 64 в Испания. В САЩ за сънародниците ни ще се разкрият 53 секции, в Италия те са 27, а в съседна Гърция – 23.

Поради влошена обстановка по сигурността в Тел Авив, Израел, и Бейрут, Ливан, МВнР е предложило да няма места за гласуване.

Най-дългата бюлетина ще бъде тази, с която ще гласуват сънародниците ни извън граница.

Тя ще бъде с всички 28 регистрирани партии и коалиции, но без преференции.

В 23 МИР бюлетината ще бъде най-обемна, тъй като там има най-много преференции.

Всички останали бюлетини ще бъдат с около 26-27 „квадратчета за зачертаване“.

28 000 заявления са подени досега от български граждани, които ще гласуват извън България.

С подвижни секции ще се гласува в цялата ни страна. Подвижните кутии са 163.

11 са регистрираните организации за наблюдатели.

2 социологически агенции ще проучват данните в изборния ден.

На машина или хартия

По 14 партии и коалиции има на страница на екрана на машината за гласуване. Независимият кандидат, който единствен е регистриран в тези избори, ще бъде на последната страница, където е и вотът „Не подкрепям никого“.

С избор на партия/ коалиция, се активира и избора на преференция.

Задължително за гласуване с преференция, първо се отбелязва квадратчето с номера на партията, а след това да отбележат кръгчето на преференцията, напомниха от ЦИК по отношение на хартиените бюлетини.

Колко струват изборите?

100 028 000 лева ще струват предсрочните парламентарни избори.

Прогнозното количество на хартиените бюлетини е 6 800 000 броя, съобразно заявените тиражи. Максималната прогнозна стойност за една хартиена бюлетина е 0.26 лева, без ДДС.

Прогнозното количество на ролките със специализираната хартия за отпечатване на бюлетини от машинно гласуване е 25 000 броя ролки. Прогнозната стойност за една ролка със специализирана хартия за отпечатване на бюлетини от машинно гласуване е 14.57 лева без включен ДДС.

Процентовия праг, който трябва да премине всяка политическа сила, за да влезе в 50-ото НС е 4 на 100.

Тази година слогънът на изборите, одобрен от ЦИК, е „Бъди отговорен! Гласувай!“.

Срокове

До 48 часа след приключване на гласуването РИК обявява имената на независимите кандидати, избрани за народни представители, и им издава удостоверения. РИК предава на ЦИК протоколи и изборни книжа и материали съгласно указанията на ЦИК, екземплярите от протоколите на РИК, екземплярите от протоколите на СИК, разписките от компютърната обработка, два броя технически носители с числовите данни, както и записващите технически устройства от машинното гласуване.

До 5 дни ЦИК обявява имената на избраните народни представители.

В 7-дневен срок след изборния ден партиите, коалициите и инициативните комитети премахват поставените от тях агитационни материали.

След това президентът свиква новоизбраните народни представители, който трябва да положат клетва.

Сигурността на вота

Над 15 000 служители на вътрешното министерство са ангажирани с охраната на изборните секции.

В Министерство на вътрешните работи ще функционира денонощно открита линия 02/90 112 98 и имейл izbori@mvr.bg за сигнали за нарушения или евентуални престъпления, съотносими към отговорностите на МВР в изборния процес.

Национално междуведомствено звено , сформирано от ПРБ, МВР и ДАНС, функционира за изборите.

Целта на звеното е да се гарантират в максимална степен политическите права на гражданите и да се осигурява бърза и адекватна реакция срещу престъпления.

Междуведомственото звено се ръководи от заместник главния прокурор Елена Каракашева. В него участват прокурори от Върховна прокуратура и представители на ръководствата на МВР и ДАНС.

Националното звено ще координира дейността на прокуратурата, МВР и ДАНС от деня на откриване на предизборната кампания и в самия изборен ден с цел ефективното взаимодействие между институциите. То ще приключи работата си до 30 дни след официалното обявяване от Централната избирателна комисия (ЦИК) на окончателните резултати от изборите. Ще бъде обменяна информация с ЦИК, с областните междуведомствени звена в страната, ще се извършва анализ и обобщение на получените данни.

Къде гласуваме?

Българските граждани с право на глас могат да проверяват номера на избирателната секция и мястото на гласуване.

Справката се осигурява от Главна дирекция „Гражданска регистрация и административно обслужване“ към МРРБ. Информация за адреса на избирателната секция може да бъде получена на интернет адрес: https://www.grao.bg/elections/.

Документи за избора

Дирекция „Български документи за самоличност“ съдейства на българските граждани, които не притежават валидни документи за самоличност, да упражнят правото си на глас.

В изпълнение на нормативните разпоредби, на граждани, подали вече заявление за нова лична карта, ще бъде ускорено издаването й или ще бъде издадено удостоверение за изгубен, откраднат, повреден, унищожен документ за самоличност (лична карта, личен /зелен/ паспорт) или лична карта с изтекъл срок на валидност;

При невъзможност да бъде издадена нова лична карта до края на работния ден на 25 октомври 2024 г., по искане на гражданите, ще бъде издавано необходимото им удостоверение, с което да гласуват.

За да бъде издадено удостоверение е необходимо:

- Гражданите лично да подадат искане в СДВР, ОДМВР и РУ на 27 октомври от 08.30 ч. до 19.00 ч. В случай, че работното време на съответното звено БДС е различно, удостоверенията ще се издават в рамките на работното време на звеното. Информация за работното време на всяко звено БДС е поставена на входа на помещенията, в които се осъществява административно обслужване на граждани по линия на документи за самоличност и на интернет страницата на СДВР и ОДМВР;

 - Удостоверенията, осигуряващи възможност за упражняване на правото на глас в изборите за народни представители за Народно събрание, се издават само след приемане на заявление за издаване на лична карта;

В случай на подадено и регистрирано по постоянен адрес заявление за издаване на лична карта, удостоверение може да се издаде във всяко РУ, СДВР и ОДМВР независимо от обявения постоянен и настоящ адрес.

 Удостоверения за заявен постоянен и настоящ адрес се издават от общинската администрация.

 Удостоверението се издава за да послужи само пред секционната избирателна комисия и е валидно за изборния ден.

Информация за вота

Междинна информация за избирателната активност тази неделя ще се събира два пъти през деня - към 11:00 и към 16:00 ч, реши Централната избирателна комисия.

Информацията за броя на гласувалите ще се събира от общинските администрации по места и ще се подава едновременно към районните комисии и към областните управители. Не по-късно от 11:30 и 16:30 ще се въвежда в електронната система на ЦИК, записа Комисията в оперативния план за деня на вота.

След 20:30 часа районните комисии ще публикуват в електронната платформа информация за приключване на гласуването и за секциите, в които то продължава, след 20 часа.

ЦИК приема решение за края на гласуването след 21 часа.

Приемането на изборните книжа започва още от вечерта на 27 октомври и трябва да приключи до 17 часа на 29 октомври.

След края на изборния ден на сайта на ЦИК ще се визуализират междинни данни по секции и избирателни райони. 

 

Проследете всички актуални политически събития във всички канали в социалните мрежи: ФейсбукИнстаграм и Х.

Традиционно медията ни публикува всичко най-важно за изборите в специалната страница „Инфомрежа Избори“.

Абонирайте се за канала ни в Youtube.

 

КОМЕНТАРИ

Няма добавени коментари.

Код за сигурност, въведете кода 2za

FACEBOOK