United Group и "Булсатком": Депутати питат премиера за лобистки разговори

Снимка: Цветелина Белутова, Капитал

Три дни темата за КЗК и сделка между два оператора витае в НС и извън него

Хора от вашето правителство участвали ли са в лобиски разговори? Водени ли са такива относно това да бъде улеснено решението на КЗК?

Това попита независимият депутат Радостин Василев премиера Николай Денков по време на парламентарен контрол.

Причината за въпроса на Василев е изявление на съпредседателя на ПП – Кирил Петков в последния ден на януари.

Ако е вярно, че утре КЗК ще одобри сделката между United Group и "Булсатком", това много ни притеснява, защото сме чели докладите на КРС за близо 60% пазарен дял, коментира Петков пред журналисти в сряда.

По никакъв начин никога не съм се и опитвал даже, камо ли да тръгна да правя договорки с независими регулатори. Смяната на тези регулатори се прави в НС. При положение, че няколко от партиите в момента в парламента свалиха нашето редовно правителство, последното, което може да питат, е: „Защо не направихте нещо?, каза Денков от трибуната на НС.

Ден след изявлението на Петков на 31 януари от "Юнайтед груп" завиха:

"Шокирани сме от изявлението на Кирил Петков. Съгласно българското законодателство КЗК е напълно независима от правителството. Тя прилага конкурентното право и не се ръководи от политически съображения. Нейните производства са поверителни. Разглеждането на казус "Булсатком" продължава и решението все още не е прието и публикувано. Г-н Петков коментира потенциалното бъдещо решение, основано на слухове и предположения, разпространявани в медиите. По този начин г-н Петков се опитва да повлияе на бъдещото решение на независимия регулатор. Това поведение нарушава българското законодателство и законодателството на ЕС. В ЕС Европейската комисия винаги се е противопоставяла на всякакво политическо влияние при разглеждането на сливания и придобивания. Вярваме, че КЗК ще следва същия подход".

А днес от коларите на Парламента Борисов също коментира темата:

Не виждам причина ПП-ДБ да бързат със смяната на ръководствата на регулаторите, тъй като те вече имаха тази възможност в предишното правителство. Защо не смениха регулаторите тогава, а сега се поставя като изключително важна тема.

Вчера от КЗК също изказаха притеснения след изявлението на Петков:

КЗК е независим специализиран държавен орган, който прилага националното и европейското право на конкуренцията, включително в областта на контрола на концентрациите на стопанска дейност. Правомощията на Комисията са изрично посочени в Закона за защита на конкуренцията. В хода на своите проучвания Комисията събира цялата необходима за анализа информация. Въз основа на събраните доказателства и материали, КЗК приема като колективен орган своите решения, които подлежат на съдебен контрол по реда на чл.64 от Закона за защита на конкуренцията, т.е. постановените от Комисията актове не са окончателни. При упражняване на правомощията си по контрол върху концентрациите между предприятия, КЗК работи в тясно сътрудничество с Европейската комисия и националните органи по конкуренция на държавите – членки на Европейския съюз, като постановява актове, които са в съответствие с европейската практика по приложение на Регламент (EО) № 139/2004 на Съвета от 20 януари 2004 година относно контрола върху концентрациите между предприятия. Комисията изразява сериозното си притеснение от подобни изказвания в медийното пространство, които представляват опит за сериозна намеса в дейността ѝ и в независимото упражняване на правомощията на КЗК. По същество те показват както непознаване на процедурите, в рамките на които Комисията работи, но и изразяват тенденциозна невярна оценка за дейността на КЗК и изпълнението на правомощията ѝ.

„Булсатком“ беше купена от Спас Русев за около 120 млн. евро от предишните инвеститори през 2022 г. Тогава той спечели наддаване със собственик на „Йеттел“ PPF Group. Впоследствие се оказа, че бизнесменът е осигурил финансирането си срещу заем от United Group. Залогът е цялата физическа инфраструктура на „Булсатком“, която телеком групата получава малко след финализирането на сделката. През 2023 г. обаче United Group обявява, че ще придобие напълно сателитния оператор и ще поиска одобрение от регулаторите. Тогава останалите два български телекома – „А1 България“ и „Йеттел“ се противопоставиха на сделката, припомни offnews.

А за сегашната сделка:

Според публикация на "Медиапул", който разполага с текста на проекторешението, КЗК изцяло е подкрепила аргументите на кандидат-купувача, но в същото време е проучила само част от аспектите на пазара, които ще бъдат засегнати от сделката.

Ключовото възражение на основните конкуренти на "Виваком" в страната - А1 и "Йетел", срещу сделката е това, че придобивайки доскорошния пазарен лидер на платена телевизия "Булсатком", "Юнайтед груп" ще държи 60 на сто от пазара на телекомуникационните и телевизионни услуги. Според антимонополния регулатор обаче този дял е 41 на сто. Ако комисията вземе решението, това ще означава, че задълбоченото проучване на сделката е отнело само месец.

На 1 февруари служители на "Булсатком" излязоха на протест пред Комисията за защита на конкуренцията. Според тях, ако сделката се осъществи, на телекомуникационния пазар ще настъпи монопол, а те ще бъдат уволнени.

 

КОМЕНТАРИ

Няма добавени коментари.

Код за сигурност, въведете кода 2xd

FACEBOOK