Гордост за родния спорт!
Националният отбор на България по Таекуон-До ITF отново доказа, че е сред най-големите сили в Европа!
Родната делегация на първенството бе предвождана от президента на българската и вицепрезидент на европейската федерация Майстор Марио Богданов, вицепрезидента на БФ Таекуон-До ITF Костадин Димитров и от генералния секретар на българската федерация и вицепрезидент на турнирната и съдийска комисия към EITF и член на турнирната комисия към ITF Вергилий Ситнилски. Избранниците на националните ни селекционери Амалия Колева, Тодор Козладеров и Иво Иванов, спечелиха 14 златни, 8 сребърни и 42 бронзови отличия от приключилото в неделя европейско първенство, което се проведе в Копер, Словения.
Така страната ни се нареди на трето място в генералното класиране по медали. При децата от 11 до 13 години също заехме трето място по отличия, докато при мъжете и жените сме втора сила.
Българската делегация се включи с 86 състезатели във всички възрастови групи. Двама от най-добрите състезатели на Таекуондо клуб “Хоук - Банско” - Катрин Гемкова и Мартин Димитров, бяха част от националния отбор. Те спечелиха общо шест медала в индивидуалните и отборни дисциплини!
Катрин Гемкова е с първо място спаринг отборно жени, на второ място отборно силов тест и с бронз на индивидуално спаринг жени до 67 кг.
Мартин Димитров е на трето място спаринг отборно юноши старша възраст, на трето място спаринг индивидуално юноши старша възраст +75 кг и на 3 място за специална техника юноши старша възраст.
След успешното участие на Евро 2024, треньорът Николай Кехайов подготвя състезателите от Таекуондо клуб “Хоук - Банско” за международен турнир в Босна и Херцеговина в края на май.
Ето и всички медалисти от шампионата на Стария континент:
ЗЛАТО
спаринг момчета до 55 кг. - Иван Велев (Один)
спаринг момичета до 50 кг. - Румяна Костадинова (Один)
спаринг жени до 47 кг. - Изабел Михайлов (Василена)
спаринг мъже до 71 кг. - Любомир Бакалски (Фолкън)
спаринг мъже до 58 кг. - Кирил Илиев (Фолкън)
спаринг мъже над 92 кг. - Николай Петков (Фолкън)
специална техника мъже - Никола Николов (Фолкън)
спаринг юноши младша възраст - Егор Спесивцев (Одесос)
специална техника отборно мъже - Николай Петков, Кирил Илиев, Любомир Бакалски, Антон Огорелков, Никола Николов и Дени Велев (Фолкън)
спаринг отборно мъже - Любомир Дракалийски, Дени Велев, Рами Шау, Антон Огорелков, Кирил Илиев и Любомир Бакалски (Фолкън)
самозащита девойки младша възраст - Виктория Иванова (Тайгър Тийм), Александър Огнянов (Тайгър Тийм), Петър Костурков (Один)
спаринг отборно жени - Катрин Гемкова (Хоук), Василена Йорданова (Василена), Лилия Митрева (АСТК), Изабел Михайлова (Василена), Ивет Василева (Калоян Ладимекс), Катерина Бейчева (Асеновец)
силов тест мъже - Йордан Стаев (Левски Ангели)
самозащита жени - Василена Йорданова (Василена), Любомир Бакалски (Фолкън), Дени Велев (Фолкън)
СРЕБРО
силов тест жени отборно - Натали Вранчева (АБЦ), Катрин Гемкова (Хоук), Катерина Бейчева (Асеновец), Цветелина Георгиева (Таек Кион)
силов тест жени - Катерина Бейчева (Асеновец)
Катерина Бейчева - спаринг 77 кг. жени (Асеновец)
Василена Йорданова - спаринг 52 кг. жени (Василена)
Лилия Митрева - спаринг 62 кг. (АСТК)
Нели Тодорова - спаринг 58 кг. девойки старша възраст (Фолкън)
Тина Хаджиева - спаринг 45 кг. девойки младша възраст (Василена)
Петър Костурков - спаринг 70 кг. юноши младша възраст (Один)
БРОНЗ
Александър Ангелов - форма юноши младша възраст (Некст)
Атанас Болчинов - форма мъже (АСТК)
Александър Кирилов - спаринг момчета до 35 кг. (АСТК)
форма жени отборно - Любка Петрова (Хва Ранг), Василена Йорданова (Василена), Ивет Василева (Калоян Ладимекс), Лилия Митрева (АСТК Тракия), Цветелина Георгиева (Таек Кион)
Белослава Димитрова (АСТК) до 45 кг - спаринг момичета
Илина Тарачорова (Одесос) до 45 кг - спаринг момичета
Вероника Бецинска (АБЦ) до 40 кг - спаринг момичета
Атанас Лесов (АСТК) до 45 кг - спаринг момчета
Джем Шефкет (Асеновец), над 60 кг - спаринг момчета
Лилия Костадинова (Тайгър Тийм) до 35 кг - спаринг момичета
Хана Кошутарска (Фолкън) над 55 кг - спаринг момичета
Емил Бецински (АБЦ) до 40 кг - спаринг момчета
Александър Георгиев (Тервел) до 50 кг - спаринг момчета
Стефан Христов (Тервел) до 60 кг - спаринг момчета
Рея Максимова (Калоян Ладимекс) до 35 кг - спаринг момчета
Специална техника отборно девойки младша възраст - Виктория Атанасова (Асеновец), Тина Хаджиева (Василена), Виолина Белякова (Таек Кион), Стефания Александрова (АБЦ), Лора Василева (Тайгър Тийм), Светослава Евстатиева (Калоян Ладимекс)
Катрин Гемкова - спаринг 67 кг. жени (Хоук)
Ивет Василева - спаринг 57 кг. жени (Калоян Ладимекс)
Любка Петрова - спаринг 67 кг. жени (Хва Ранг)
Натали Вранчева - спаринг 77 кг. жени (АБЦ)
Божидар Михайлович - спаринг +92 кг. мъже (АСТК)
Никола Бояджиев - спаринг 92 кг. мъже (Асеновец)
Кристиян Петров - спаринг 85 кг. мъже (Тайгър Тийм)
Рами Шау - спаринг 78 кг. мъже (Фолкън)
Драгомир Паланкалиев - спаринг 78 кг. мъже (Фолкън)
Антон Огорелков - спаринг 64 кг. мъже (Фолкън)
Специална техника отборно юноши старша възраст - Мартин Димитров (Хоук), Борис Симеонов (Калоян Ладимекс), Михаеил Симеонов (Калоян Ладимекс), Валентин Проданов (АСТК), Георги Ридарски (Фолкън), Александър Михайлов (Фолкън)
Иван Иванов - спаринг ветерани +94 кг. (Тайгър Тийм)
Мартин Димитров - спаринг +75 кг. юноши старша възраст (Хоук)
Валентин Проданов - спаринг +75 кг. юноши старша възраст (АСТК)
Александър Михайлов - спаринг до 69 кг. юноши старша възраст (Фолкън)
Николай Ангелов - спаринг до 63 кг. юноши старша възраст (Фолкън)
Светослава Евстатиева - спаринг +65 кг. девойки младша възраст (Калоян Ладимекс)
Виктория Иванова - спаринг до 45 кг. девойки младша възраст (Тайгър Тийм)
Калина Данаилова - спаринг до 40 кг. девойки младша възраст (Тайгър Тийм)
Антони Асенов - спаринг до 55 кг. юноши младша възраст (Тервел)
Самозащита мъже отборно - Кристиян Ранчов (Фолкън), Драгомир Паланкалиев (Фолкън), Дени Велев (Фолкън), Любомир Бакалски (Фолкън)
Самозащита юноши старша възраст отборно - Валентин Проданов (АСТК), Борис Симеонов (Калоян Ладимекс), Георги Ридарски (Фолкън), Михаил Симеонов (Калоян Ладимекс)
Силов тест мъже отборно - Йордан Стаев (Левски Ангели), Любомир Бакалски (Фолкън), Никола Бояджиев (Асеновец), Дени Велев (Фолкън), Николай Петков (Фолкън), Никола Николов (Фолкън)
Спаринг юноши младша възраст отборно - Егор Спесивцев (Одесос), Младен Въчков (Одесос), Александър Огнянов (Тайгър Тийм), Петър Костурков (Один), Деян Вълев (Фолкън), Виктор Аспарухов (Калоян Ладимекс)
Спаринг отборно юноши старша - Валентин Проданов (АСТК), Георги Ридарски (Фолкън), Николай Ангелов (Фолкън), Мартин Димитров (Хоук), Александър Михайлов (Фолкън), Михаил Симеонов (Калоян Ладимекс)
Спаринг девойки младша възраст отборно - Тина Хаджиева (Василена), Стефания Александрова (АБЦ), Лора Василева (Тайгър Тийм), Виктория Атанасова (Асеновец), Светослава Евстатиева (Калоян Ладимекс)
Български съдии на първенството бяха: Станислав Арабаджийски, Борислав Витков, Николай Спасов, Любомир Пискулийски, Светослав Христов и Мариян Харизанов. Лекари и физиотерапевти на националния ни тим бяха Юлиан Златков и Георги Пенчов.