Пожарът вчера навлезе в Националния парк
Два хеликоптера „Кугар“ с екипажи от 24-та авиационна база от състава на Военновъздушните сили участват в гасенето на големия горски пожар в Пирин планина.
Хеликоптерите излетяха в 07.55 ч и в 08.49 ч и вече се включиха в погасяването на огнища на пожара, в координация със служителите на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“.
Пожарът вчера навлезе в Националния парк, обяви Росен Баненски – директор на НП „Пирин“.
В момента на терен гасим в посока границата на парка. Лекото навлизане вчера стана заради силния вятър в посока връх Конски кладенец, заяви Баненски.
Около 15 дка вероятно е засегнатата площ на парка, като в нея са горели храсти, треви, бяла и черна борова гора.
Искаме да го ограничим и да не му дадем фронт към парка. От другата страна са екипите на ЮЗДП, каза Баненски, допълвайки, че 12 души в момента са на място.
Огънят е низов, но има падане на дървета и става върхов. Не е с такава сила, с която бе в предишни седмици в ниските части на Пирин, уточни Баненски.
Военнослужещи също помагат на служителите на горските стопанства, на доброволци и пожарникари.
На терен са 20 военнослужещи с 4 единици техника. Под ръководството на лейтенант Йордан Стойчев военнослужещите действат във високата част към билото, където правят просеки, пазейки парковата територия.
За координиране действията по гасенето на пожара на място е и командирът на 3-то бригадно командване полковник Кирил Спаневиков.