България отстъпи на шампиона на Азия в Доха

Снимка: БФС

Мачът завърши 2:1

Българският национален отбор стартира мартенските си контроли с поражение от шампиона на Азия Катар в равностоен двубой, игран на стадион „Едюкейшън сити“ в Доха.

Звездата на домакините Афиф откри от дузпа в средата на първата част, а четвърт час след подновяването на играта Кирил Десподов изравни. 15 минути преди края Куки донесе победата за страната-организатор на световното първенство в края на тази година.

Селекционерът на „лъвовете“ Ясен Петров заложи на схема с трима бързи нападатели – Мартин Минчев получи титулярно място, а заедно с него в предни позиции действаха Кирил Десподов и Спас Делев. В центъра на терена бяха Кристиян Малинов, Георги Костадинов и Тодор Неделев, четворката в защита бе съставена от Иван Турицов, близнаците Петко и Андреа Христови и Васил Божиков, а на вратата бе капитанът Николай Михайлов.

Българите стартираха двубоя сковано и още в първите минути домакините организираха няколко добри атаки, които не доведоха до резултат. Постепенно нашите наложиха игрови превес; точно в този момент обаче една неточност в защита доведе до дузпа за Катар, която дълго време бе разглеждана със системата VAR. В крайна сметка Афиф бе точен и изведе домакините напред.

В заключителните минути на първото полувреме брилянтен фаул на Тодор Неделев бе избит със сетни сили от стража на Катар, а на почивката Ясен Петров нанесе две корекции и пусна в игра Едисон Йорданов на мястото на Божиков и Георги Минчев вместо съфамилника му Мартин.

Смените освежиха действията на българите, които наложиха тотален превес, а натискът им доведе до красиво изравнително попадение – Малинов овладя една топка пред пеналта и пусна превъзходен пас в коридор към Десподов, който по диагонала намери мрежата – 1:1.

В следващите минути „лъвовете“ организираха редица опасни действия, но не съумяха да капитализират; вместо това при една от редките акции на Катар след изсипана топка в наказателното поле Куки надскочи вратаря и с глава отбеляза за 2:1.

До края на двубоя резултатът остана непроменен, като България определено може да съжалява за негативния развой на събитията.

Във вторник трикольорите срещат световния вицешампион Хърватия във втората си проверка на катарска земя. /БФС/