Ивана Карамфилова спечели международния турнир за девойки „Кюстендилско лято’2011”

снимки: Дани Асенова, infomreja.bg

61 гимнастички от страната и чужбина изпълниха с красота и грация залата в комплекс „Осогово” в събота. За 31-ви път градът бе домакин на международния турнир по художествена гимнастика за девойки „Кюстендилско лято”. Кметът на Кюстендил Петър Паунов откри спортния форум, пожелавайки на гимнастичките успешни изяви на килима. Гости на турнира бяха зам.- кметът Виктор Янев, общинският съветник Йордан Шишков, началникът на отдел „Младежки дейности и спорт” Мая Лехчанска, директорът на ОП „Спортни имоти и съоръжения” Васил Гиков и др. Съдействие по организирането на турнира оказаха община Кюстендил и фирми от града. Много родители и любители на художествената гимнастика бяха дошли да наблюдават изявите на гимнастичките.

Поканата за участие в турнира уважиха клубове от Австрия, Белгия, Бразилия, Италия и от страната – „Левски” /Сф/, „Левски Триадица”, „Княгина Калина”, „Хармония” /Пазарджик/, „Левски 2005” и „Левски Витоша”. Домакините от клуб „Велбъжд” с президент Блага Шишкова се представиха с 25 гимнастички в 4-те възрасти – деца до 8 г., деца до 10 г., девойки младша и девойки старша възраст.

Сред съдиите бяха все известни имена от художествената гимнастика от близкото минало - Дора Калчева, Марияна Пищалова, Красимира Василева, Тереза Карнич, Силвия Стойнева и др.

При най-малките гимнастички - до 8 години, които играха съчетание без уред първа се класира Вая Драганова от „Велбъжд”, втора е Рейчъл Стоянова от „Левски 2005” и трета - Нина Близнакова от „Велбъжд”. В тази група от кюстендилския клуб още играха Ина Йорданова, Виктория Сръндачка, Мадлен Ризова и Антония Вучкова.

Андреа Карамфилова спечели сребърен медал в многобоя при децата до 10 години, които се представиха със съчетания без уред и по избор /топка, въже/. На 1-во място се класира бразилската гимнастичка Виктория Андраде. Трета е Снежана Митова. Андреа Карамфилова стана първа на без уред и на въже. Втора на въже е Снежана Митова, а трета - Кристина Гоцева. Ваяна Тихомирова е трета на без уред. В тази възрастова група от клуб „Велбъжд” още играха Гергана Котларска и Симона Стоилова.

Ивана Карамфилова спечели международния турнир по художествена гимнастика „Кюстендилско лято’2011” при девойките младша възраст. Кюстендилката зае първите места в съчетанията - без уред, обръч и топка. Надя Страхилова се класира втора в многобоя, на без уред и на топка, и спечели златния медал на въже. Втора на въже е Надя Георгиева, а на обръч - Валерия Кадийска. Трета в многобоя е италианката Агуес Дуранти. Тук от клуб „Велбъжд” още играха Десислава Шишкова, Ралица Тодорова и Андреа Валентинова.

Италианката Елеонора Нобили спечели златния медал на многобой при девойките старша възраст. След нея се наредиха кюстендилските грации Десислава Илиева и Елена Близнакова. Десислава се окичи със златен медал на топка, сребърен на бухалки и бронзов на обръч. Елена Близнакова е втора на лента и трета на бухалки. С бронзов медал на лента е Йоана Кадийска. На килима още излязоха Деница Кирилова, Мелани Кръстева и Соня Владимирова.

За Мис „Кюстендилско лято” бе излъчена бразилката Лаис Паскуалино. Най-малките участнички в турнира бяха чаровните Белла от клуб „Княгиня Калина” и Мадлен от „Велбъжд”. Денислава Шишкова получи специалната награда на спонсор на турнира.

По традиция на този турнир се изготвят две класирания – за международния и за републиканския турнир. Всички състезателки получиха подаръци от организаторите.

Международният турнир по художествена гимнастика „Кюстендилско лято” е първият в света за девойки.