Пет приоритета си поставя Крум Зарков в мандата си като служебен правосъден министър. На пресконференция пред журналисти Зарков посочи, че приоритетите са реалистични и необходими, като трябва да бъдат изпълнени сега, защото имат важни практически последици, съобщава news.bg.

Това са приемане на законите по Плана за възстановяване и устойчивост, измененията в Закона за съдебната власт, чрез които на европейските делегирани прокурори се предоставя администрация, крайно наложително е да се направи решителна крачка за реализиране на проекта за нов затвор, създаване на Съвет за криминологични изследвания към Министерство на правосъдието и влизането на България в Шенген.

Крум Зарков е в непрекъснат контакт със служебния вътрешен министър по темата Шенген. Той е сигурен, че всички забавяния ще бъдат преодолени до идването на проверката. Припомняме, че през септември се очаква поредната проверка от ЕС за техническата готовност на страната ни.

Въпросът за Шенген не е въпрос само за техническата подготовка, уточни служебният правосъден министър.

Като аргументация по приоритетите Зарков посочи, че политическите сътресения не трябва да се отразят на приемането на законите за Плана за възстановяване и устойчивост. Нямаме време за губене, предупреди той.

Министерският съвет да предостави на ВСС сграда за европейските делегирани прокурори, настоя Зарков.

България отчаяно се нуждае от нов затвор. Би било грехота да се изпусне възможността за изграждане на нов затвор и да не се възползваме от норвежкия механизъм, изтъкна Крум Зарков.

За да се изпълнят приоритетите, е създаден екип в Министерство на правосъдието. За тази цел заместник-министри на правосъдието ще са Мария Павлова, която ще отговаря за изграждането на затвора, Юлия Ковачева ще е ангажирана с първия приоритет за законите по Плана, Емил Дечев ще има отговорност за функционирането на дирекция "Българско гражданство", а за началник кабинет е назначена доц. Мирослава Манолова.

Ще работим в ритъм, компетентно и прозрачно, увери още Крум Зарков.

Няма нужда да се измисля схема за отстраняване на главния прокурор, тя е ясно разписана в закона - кога и как може да се отстрани от длъжност. Нямаме амбиция да правим нищо друго освен поставените цели и задачи, обясни той.

На брифинга като служебен министър Крум Зарков не даде оценка за главния прокурор Иван Гешев, заявявайки, че до този момент е имал достатъчно възможности и поводи да го прави.

Гешев ще бъде главен прокурор, докато аз съм служебен министър на правосъдието, но има неща, които трябва да се свършат във ВСС, каза още Крум Зарков.

Крум Зарков отказа да коментира и темата с напрежението между него и колегите му, които приеха да станат част от служебното правителство, и БСП. Припомняме, че партията след Национален съвет се разграничи от министрите.

"Аз съм член на БСП, социалист, такъв бях преди да бъда служебен министър на правосъдието, такъв ще бъда и след това", заяви само Зарков.