МЗ: При по-голям дял ваксинирани вирусът спира да мутира

Снимка: pixabay

Делта вариантът заразява два пъти и половина повече от Алфа варианта

При по-голям дял ваксинирани вирусът спира да мутира. Преболедувалите и от първичния вирус - Ухан и от т. нар. Британски вариант на SARS-CoV-2 показват добра защита и срещу Делта варианта.

Това се казва в официално съобщение на Министерството на здравеопазването.

Колкото повече хора са ваксинирани, толкова повече намалява смъртността. Делта вариантът е много по-инфекциозен. При своята поява Алфа вариантът заразяваше два пъти и половина повече, отколкото изходния вариант от Ухан. Делта вариантът заразява два пъти и половина повече от Алфа варианта.

Голямата разлика е в това, че става дума за мутации в повърхностния протеин, които променят способността на вируса да се свързва с антителата, образувани към предишен вариант.

Спрямо Алфа варианта Делта не е твърде променен и има т. нар. кръстосан имунитет, т. е. до голяма степен преболедувалите и ваксинираните имат антитела, които, макар и не на 100%, свързват и неутрализират вируса.

При 95-96% ефективност на ваксините срещу изходния вариант, срещу Делта варианта тя е 88%, което също е много голям процент. Но, освен мутациите, трябва да се има предвид, че при Делта варианта хората започват по-рано да заразяват.

Създава се по-висок вирусен товар - 1000 пъти по-висок, т.е. у инфектирания се развива много високо число на вируса и той става заразен, още преди да са се появили симптомите. Това е и една от главните причини за бързото разпространение на Делта варианта.

 

КОМЕНТАРИ

Няма добавени коментари.

Код за сигурност, въведете кода aa6

FACEBOOK