Туристи от ТД „Осогово” през две планини до прекрасния Охрид

Снимки: ТД "Осогово"

Поредната впечатляваща екскурзия на туристите от Туристическо Дружество „Осогово“ град Кюстендил с приятели от Ямбол, София и Русия и водачи от македонския град Велес предложи преминаване през планините Баба, удивително богата на малини и боровинки, планината Галичица и достигна до Охридското езеро и прекрасния Охрид. В рамките само на четири дни група от 28 души успя да разгледа и да се впечатли в Македония от античните градове Стоби и Хераклея, споменатите вече две планини с циркусите Мало и Голямо езеро (Пелистерски очи) в Баба планина, Преспанското, Охридското, Дебърското и Маврово езеро; Варошки манастир „Свети Архангел Михаил” в подножието на средновековната крепост Маркови кули над град Прилеп, манастира „Свети Наум” край Охридското езеро, женския манастир „Свети Георги Победоносец” край Дебърското езеро и Бигорския манастир „Свети Йоан Предтеча” край Маврово, както и градовете Прилеп, Битоля и Охрид със Самуиловата крепост и останалите му красиви забележителности.

„Пътуването започна с близо час закъснение заради успиване на един от туристите, но за сметка на това границата на ГКПП „Гюешево” бе премината безпрепятствено и без много забавяне. По пътя край Велес в автобуса се присъединиха местните македонски водачи Йован Павлов, Васко Георгиевски и алпиниста Борче Солунски, участвал в експедиция до Еверест през 1989 година. Началната точка за разглеждане в първия ден бе античният град Стоби между реките Черна и Вардар, чиито останки са най-големият археологичен комплекс в Македония. Разположен е на около 80 километра южно от столицата Скопие. Основан е от племето пеони, които заселяват югозападните райони на траките, наричани Пеония. Градът е родно място на писателя Йоан Стобей“, разказаха туристи.

След това те са посетили Варошкия манастир „Свети Архангел Михаил” над град Прилеп, закътан в подножието на средновековната крепост Маркови кули. Според местни предания, манастирът е построен от кралете Вълкашин и Марко през 14 век. В началото на 19 век манастирът напълно запустява, а на 28 април 1861 година е възобновен. През същата година при изкопни работи за възстановяването на манастира в района на църквата е открит Варошкият надпис - старобългарски епиграфски паметник от 996 година. От манастира се разкрива прекрасна гледка към град Прилеп, в който бе отделено достатъчно време за обяд и разглеждане на центъра. Прилеп е наричан също Градът под Марковите кули, защото се намира близо до кулите на легендарния герой Крали Марко, и Град на тютюна.

Рано сутринта на втория ден автобусът закара групата почти до края на асфалтовия път в Баба планина. На около 1300 м.н.в., започна дългия ни преход през планината до най-високия й връх Пелистер (2601 м.н.в.). На върхът е разположен огромен ретранслатор.

От Охрид продължи към Дебърското езеро и разглеждане на женския манастир „Свети Георги Победоносец” в село Райчица. През 1945 година монахините са изгонени от манастира от новите комунистически власти и манастирът е превърнат в конюшня. До 1999 година манастирът е в руини. По инициатива на игумена на Бигорския манастир архимандрит Партений манастирът е възобновен и в него отново има монашеско сестринство. В него монахините изработват митри за владиците в православните църкви от цял свят.

Последната туристическа атракция за туристите бе Бигорският манастир „Свети Йоан Предтеча“. Разположен е в община Маврово и Ростуша, по поречието на река Радика, между градовете Дебър и Гостивар. Известен е с изящния си дървен иконостас, смятан за един от най-прекрасните в православния свят. Патрон на манастира е Свети Йоан Кръстител, а бигорски произлиза от скалите в района. Накрая всички обядваха в крайпътно заведение край Маврово и доволно се настаниха в автобуса за обратния път към България. В Скопие македонските приятели Йове, Васко и Борче се сбогуваха с групата, продължила по маршрута през Куманово и Крива Паланка към родината и Кюстендил.

 

КОМЕНТАРИ

Няма добавени коментари.

Код за сигурност, въведете кода 2xd

FACEBOOK