Ст. комисар А. Джартов: Вашият Областен план за защита при бедствия е един от най-добрите

Снимка: ОДМВР - Кюстендил

РДПБЗН – Кюстендил, с отчет за 2019 г.

РДПБЗН – Кюстендил, проведе отчет-анализа си за 2019 г. Гости бяха областният управител на Кюстендилска област Виктор Янев, директорът на дирекция „Държавен контрол и превантивна дейност“ в ГДПБЗН - МВР, ст. Комисар Александър Джартов, зам.-директорът на ОДМВР – Кюстендил, комисар Веско Рангачев, директорът на Областния съвет на БЧК – Кюстендил, д-р Емилия Кацарска. - „Вашият Областен план за защита при бедствия е един от най-добрите в страната“, заяви по време на отчета директорът на дирекция „Държавен контрол и превантивна дейност“ в ГДПБЗН - МВР, ст. комисар Джартов. 

Директорът на РДПБЗН – Кюстендил, комисар Св. Георгиев представи анализа, като подчерта, че за осъществяването на надеждна защита на населението и инфраструктурата при пожари, бедствия и други извънредни ситуации и подобряване на административното обслужване са изпълнени следните дейности:

- Извършване на проверки по спазване изискванията за пожарна безопасност;

- Извършване на комплексни, контролни и тематични проверки на дейността  РСПБЗН;

- Извършени проверки на търговци, извършващи дейности по осигуряване пожарната безопасност на обекти и/или поддържане и обслужване на уреди, системи и съоръжения, свързани с пожарната безопасност;

- Информационни кампании „Есенно – зимен отоплителен сезон”, „Спри горските пожари – научи как”, „Опазване на реколтата от пожари”, „Седмица на пожарната безопасност”;

- Извършване на проверки за изпълнението на задълженията на юридическите лица и едноличните търговци в обектите по чл. 35, ал. 1 и чл. 36, ал. 1 от ЗЗБ;

- Участие в заседания по решение на Председателя на Областния и Общински съвети за намаляване на риска от бедствия;

- Служители на РДПБЗН – Кюстендил, взеха участие в комисии за разработване на Областния план за защита при бедствия (ОПЗБ) в част „Наводнения“, „Земетресения“, „Ядрена или радиационна авария, „Горски пожари“ и „Транспортни катастрофи“.

Осигурена е актуална и достъпна двуезична информация (на български и на английски език) за извършваните услуги, информацията е публикувана и на интернет страницата на дирекцията. В местата, осъществяващи административно обслужване са поставени информационни табла, от които е видно каква е организацията на работа, начините за заплащане на дължимите такси и др.

Общата оценка за качеството на административното обслужване във връзка с извършена проверка от служители на ГДПБЗН показва много добро ниво: наличие на пълна и актуална информация за нормативната база и процедурите за различните видове услуги и компетентно отношение към гражданите.

Потребителите са получили нужното съдействие от служителите на РДПБЗН – Кюстендил, и РСПБЗН и своевременно са извършени нужните действия. Превантивната дейност през изминалата година се осъществяваше в изпълнение на законовите, подзаконовите нормативни актове и в изпълнение на Целите за дейността на РДПБЗН за 2019 г. Основните акценти  на дейността бяха насочени към осигуряване на надеждна защита на населението и инфраструктурата при пожари, бедствия и други извънредни ситуации, чрез информиране на обществеността относно опасностите и риска от пожари и бедствия, подпомагане на обучението и практическата подготовка по защита при бедствия на централните и териториалните органи на изпълнителната власт, силите за реагиране и населението, както и в системата на предучилищното и училищното образование.  

Проведе се работна среща с представители на местното самоуправление за ролята и значението на доброволните формирования за преодоляване и овладяване на бедствия, пожари и извънредни ситуации. Бяха проведени 11 занятия с участие на 48  доброволци.

 Проведоха се 49 мероприятия със 180 участници в редица основни и средни училища за проверка на нивото на знания за поведение и действие за защита при различни видове бедствия на персонала на територията на различни общини.

Бяха изготвени информационни материали на тема „Правила за поведение при наводнение“, като същите бяха разпространени в основните и средни училища, детски градини в област Кюстендил. Бяха проведени  140  занятия с деца и ученици /1473 участници под формата на беседи, лекции на теми свързани със защитата при пожари и бедствия на ученици от училищата в областта/.

През месец септември се проведе областния етап на Международния конкурс за детска рисунка „С очите си видях бедата”. Участникът във втора възрастова група Георги Иванов зае трето място в крайното класиране.

 

КОМЕНТАРИ

Няма добавени коментари.

Код за сигурност, въведете кода 2xf

FACEBOOK