Шенгенските държави-членки трябва да изяснят какви документи за пътуване от трети страни се признават

Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи (LIBE) на Европейския парламент днес гласува в полза на доклад за списък с документи за пътуване, даващи право на притежателя да пресича външните граници и върху които може да се поставя виза, както и за изграждане на механизъм за определяне на този списък. Целта на доклада е да се осигури правна сигурност относно признаване или непризнаване на документите за пътуване от държавите-членки.

Позицията на евродепутата Мария Неделчева, докладчик на ЕНП по доклада, е да се гарантира, че държавите-членки точно заявяват дали признават даден документ. "Настоящата ситуация е следната: не се направи нищо, ако дадена държава-членка не успее да съобщи за своето положение. Гражданите на трети страни просто не знаят дали документите им за пътуване ще бъдат приети или не. Освен това, органите за граничен контрол и консулските служители не са информирани правилно и не могат да си вършат работата по съответния начин. Чрез вота днес се установява, че ако дадена държава-членка не успее да уведоми позицията си в рамките на срока от три месеца, съответните документи за пътуване се считат за признати, докато държавата-членка уведоми ЕК за окончателната си позиция”, заяви Неделчева.

С Конвенцията за прилагане на Шенгенското споразумение се създава ръководство за съставянето на всички документи за пътуване, позволяващи преминаването на границите, които може да бъдат заверени с виза. Въпреки това, решението е взето в момент, когато сътрудничеството в областта на правото от Шенген е все още междуправителствено. Това положение следва да се адаптира към настоящите институционална и законова рамка.

”Ръководството трябва да помогне на органите за граничен контрол, за да проверят дали документът за пътуване, представен от гражданин на трета страна е признат за целите на преминаване на външните граници. Трябва да помогне също на консулските служители за проверка дали държавите-членки признават даден документ, за да се даде възможност за предоставяне на виза”, смята Мария Неделчева.

За да се гарантира ползата от актуална информация за граничните органи и консулските служители, списъкът трябва да се актуализира редовно. Затова държавите-членки следва да уведомяват за своите позиции относно това дали признават документите за пътуване или не.

Някои държави-членки все още имат определени резерви по този въпрос. Но процедурата с квалифицирано мнозинство в Съвета следва да даде възможност за  положителен резултат в съответствие с днешния вот. Окончателното гласуване на пленарно заседание трябва да се състои през юли.

КОМЕНТАРИ

Няма добавени коментари.

Код за сигурност, въведете кода sj2

FACEBOOK